Trwa ładowanie...

76-letni rosyjski naukowiec skazany na siedem lat łagru

• Sąd w Moskwie skazał na siedem lat kolonii karnej 76-letniego naukowca
• Uczony jest pracownikiem agencji kosmicznej Roskosmos
• Był oskarżony o przekazywanie za granicę tajemnic państwowych
• Niezależna "Nowaja Gazieta" twierdzi, że zarzuty dotyczyły współpracy z jednym z krajów azjatyckich

Share
76-letni rosyjski naukowiec skazany na siedem lat łagru
Źródło: WP, Fot: Marcin Gadomski
d89uo5h

Sąd w Moskwie skazał za zdradę stanu na siedem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze 76-letniego Władimira Łapygina, pracownika instytutu agencji kosmicznej Roskosmos. Był on oskarżony o przekazywanie za granicę informacji objętych tajemnicą państwową.

Proces naukowca był utajniony i nie ogłoszono szczegółów sprawy. Media podały w piątek, że wyrok zapadł 6 września. Według niezależnej "Nowej Gaziety" zarzuty dotyczyły współpracy z jednym z krajów azjatyckich.

d89uo5h

Łapygin był wykładowcą Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego im. Nikołaja Baumana. Pracował też w ośrodku badawczym gazodynamiki państwowego przedsiębiorstwa CNIIMasz (Centralny Insytut Naukowo-Badawczy Budowy Maszyn), głównego instytutu agencji kosmicznej Roskosmos. Został zatrzymany w sierpniu 2015 roku i znajdował się od tego czasu w areszcie domowym.

Poprzedni wyrok wobec naukowca dotyczący zdrady stanu zapadł w Rosji w grudniu zeszłego roku. Sąd w Petersburgu skazał wówczas na osiem lat pozbawienia wolności byłego pracownika instytutu naukowego rosyjskiej marynarki wojennej komandora Władisława Nikolskiego. Sąd uznał go za winnego zdrady stanu polegającej na szpiegostwie wobec Ukrainy. Nikolski twierdził, że jest niewinny.

W listopadzie 2015 roku sąd w Moskwie skazał na dziewięć lat kolonii karnej fizyka Maksyma Ludomirskiego. Był on współwłaścicielem i głównym inżynierem zakładu naukowo-produkcyjnego Elektrooptika. Specjalizował się w technice laserowej.

Portal RBK przypomniał w piątek sprawę Jewgienija Afanasjewa, skazanego w 2012 roku za zdradę stanu na 12,5 roku więzienia wykładowcy Bałtyckiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego. Według śledczych Afanasjew przekazywał Chinom informacje o systemie rakietowym Buława. W 2015 roku poinformowano, że Afanasjew zmarł w więzieniu.

Według danych departamentu sądowego przy Sądzie Najwyższym Federacji Rosyjskiej w 2015 roku za zdradę stanu skazanych zostało sześć osób, za szpiegostwo - dwie osoby, a za ujawnienie tajemnicy państwowej - 20 osób.

W 2014 roku skazanych zostało w Rosji za zdradę stanu 15 osób, w 2013 - cztery osoby.

d89uo5h

Podziel się opinią

Share
d89uo5h
d89uo5h
Więcej tematów