750‑lecie lokacji Krakowa bez przedstawicieli rządu
Delikatnie mówiąc - bałagan organizacyjny, a niedelikatnie - arogancja - tak były prezydent Aleksander Kwaśniewski skomentował nieobecność na wtorkowych uroczystościach z okazji 750-lecia lokacji Krakowa swojego następcy, Lecha Kaczyńskiego. Dyplomatyczny zgrzyt był tym większy, że pod Wawel nie pofatygował się z Warszawy żaden członek rządu.
W samo południe przy dźwiękach "Zygmunta" została odprawiona msza św. na Wawelu. W sesji w Teatrze im. J. Słowackiego wzięli udział m.in. Lech Wałęsa, kard. Stanisław Dziwisz, prezesi: Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień i Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek, wicemarszałkowie Sejmu - Wojciech Olejniczak i Senatu - Maciej Płażyński. Polski rząd reprezentował jedynie jego lokalny przedstawiciel, wojewoda małopolski Maciej Klima.
Licznie przybyli natomiast ambasadorzy obcych państw. Znaczenie lokacji w okolicznościowym wykładzie przypomniał prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury. Na początku XIII w. Kraków był ukształtowanym miastem, rozwijającym się prężnie ośrodkiem handlowo-produkcyjnym. O jego potędze świadczyło m.in. 30 murowanych kościołów. 5 czerwca 1257 r. nie był więc początkiem Krakowa, ale datą, która przesądziła o jego układzie przestrzennym. Otrzymał wtedy plan, który do dziś jest kanwą jego rozwoju. Poza granicami Imperium Romanum, na peryferiach Europy realizował się sen o mieście idealnym - mówił.
Po sesji jej uczestnicy przeszli do Muzeum Historycznego, aby obejrzeć okolicznościową wystawę. W tym gronie zabrakło prezydenta Wałęsy, który zaraz po wyjściu z teatru wsiadł do limuzyny i odjechał. Ręce gapiów chętnie ściskał natomiast Kwaśniewski. W pochodzie zajął miejsce obok kard. Dziwisza. To skandal! Komuch obok Boga - komentowała przyglądająca się idącym kobieta.
Wieczorem w magistracie prezydent Krakowa wydał natomiast jubileuszowy bankiet.