Polska75% Polaków: jest źle

75% Polaków: jest źle

75% Polaków negatywnie oceniło w marcu rozwój sytuacji w kraju. Jest to o 3 punkty procentowe więcej niż w lutym - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.

19.03.2004 | aktual.: 19.03.2004 14:37

Tylko co szósty ankietowany (16%) uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku (o 2 pkt. proc. mniej niż w lutym).

Znacznie gorzej niż w lutym ankietowani osądzili sytuację polityczną w Polsce. Zdecydowana większość (70%) ocenia ją jako negatywną, za pozytywną uznaje ją zaledwie 4% badanych. Jedna piąta (20%) uważa, że jest ona przeciętna.

Na pogorszenie ocen wpłynęły afery korupcyjne, wzrost niechęci do rządzącej koalicji i niepewność co do kierunku zmian zachodzących na scenie politycznej. Oceny sytuacji politycznej są obecnie najgorsze od roku 1989.

Pogorszyły się też oceny sytuacji gospodarczej w kraju. 70% ankietowanych ocenia ją krytycznie, zaś tylko 5% wyraża zadowolenie.

Wyraźną poprawę widać natomiast w opiniach badanych na temat sytuacji w zakładach pracy, co może oznaczać, że mniej osób obawia się zwolnień. 40% badanych dobrze ocenia kondycję swych zakładów, zaś 25% wyraża niezadowolenie.

W porównaniu z lutym nie zmieniły się właściwie opinie badanych o poziomie życia ich i ich rodzin. Prawie jedna czwarta Polaków (24%) uważa, że żyje im się dobrze, większość (52%) ocenia, że przeciętnie, zaś prawie jedna czwarta (24%) jest niezadowolona.

Przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w kraju są minimalnie gorsze niż w lutym. Tyle samo osób co w lutym (44%) uważa, że w ciągu najbliższego roku ogólna sytuacja w Polsce się pogorszy, mniej zaś (9%) liczy na jej poprawę. Prawie dwie piąte (38%) sądzi, że nie nastąpią żadne zmiany.

Wyraźniej pogorszyły się przewidywania dotyczące sytuacji gospodarczej. Prawie jedna trzecia (31%) uważa, że się ona pogorszy, prawie połowa (43%) nie spodziewa się zmian, zaś tylko 15% (bez zmian w stosunku do lutego) liczy na polepszenie się tej sytuacji.

Badanie przeprowadzono w dniach 5-8 marca 2004 r. na liczącej 1022 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)