Polska67. rocznica wyzwolenia obozu w Dachau

67. rocznica wyzwolenia obozu w Dachau

Około stu duchownych z całej Polski modliło się w bazylice św. Józefa w Kaliszu w 67. rocznicę wyzwolenia przez armię amerykańską więźniów hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau.

30.04.2012 15:58

Po raz pierwszy w uroczystościach nie uczestniczył żaden z byłych więźniów. W Polsce żyje tylko jeden z nich, 99-letni ks. Leon Stępniak, który ze względu na stan zdrowia nie mógł przyjechać do Kalisza.

Od 2006 r. uroczystości dziękczynne w Kaliszu odbywają się w Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w okresie II wojny światowej, ustanowionego przez Konferencję Episkopatu Polski. Organizację obchodów powierzono diecezji kaliskiej.

Centralnym punktem tegorocznych uroczystości była msza św. celebrowana przez biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę. Uczestniczyło w niej ośmiu biskupów oraz kapłani z wszystkich metropolii i diecezji.

200 tys. więźniów

W obliczu planowanej przez Niemców zagłady obozu, księża przysięgli 67 lat temu św. Józefowi Kaliskiemu, że w przypadku ocalenia spotykać się będą każdego roku w Kaliszu - miejscu kultu tego świętego.

Obóz w Dachau istniał w latach 1933-1945. W czasie II wojny światowej był głównym na Zachodzie obozem koncentracyjnym, w którym Niemcy więzili polskie duchowieństwo. W Dachau przebywało ok. 200 tys. więźniów wielu narodowości. Wśród nich było 1786 księży i zakonników, z których 847 przeżyło wojnę i doczekało wyzwolenia przez armię amerykańską.

Kaplica Męczeństwa i Wdzięczności

W podziemiach kaliskiej bazyliki istnieje Kaplica Męczeństwa i Wdzięczności oraz archiwum księży polskich więzionych w Dachau. Wśród eksponatów są m.in. zdjęcia z 1975 r., kiedy to księży z obozu w Dachau przyjął papież Paweł VI. Był wtedy z nimi przyszły papież Jan Paweł II. Wśród eksponatów są m.in. kawałki obozowego chleba, ręcznie napisany modlitewnik, krzyże, medaliki, obozowe dokumenty i zdjęcia.

W czasie pielgrzymki w 1997 r. Jan Paweł II dziękował w Kaliszu księżom z Dachau za to, że "w straszliwych dniach obozu koncentracyjnego, w czasach pogardy związanej z II wojną światową i z hitlerowskim zniewoleniem społeczeństwa (...), zawierzyli swoje cierpienie św. Józefowi".

Wśród polskich księży więzionych w Dachau byli m.in. zmarli w 2007 r. kardynałowie Ignacy Jeż i Adam Kozłowiecki oraz arcybiskup Kazimierz Majdański.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
obóz koncentracyjnyniemcypolska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)