Polska61. rocznica likwidacji łódzkiego getta

61. rocznica likwidacji łódzkiego getta

Mszą świętą w intencji ofiar łódzkiego getta z udziałem francuskiego kardynała Jean-Marie Lustigera oraz metropolity łódzkiego arcybiskupa Władysława Ziółka zainaugurowano w Łodzi uroczystości związane z 61. rocznicą likwidacji getta.

28.08.2005 | aktual.: 28.08.2005 12:06

Hitlerowcy utworzyli Litzmannstadt Getto w lutym 1940 r. jako pierwsze na ziemiach polskich włączonych do Rzeszy. Na terenie o powierzchni 4 km kw., w najbardziej zaniedbanej części dzielnicy Bałuty i Starego Miasta, zamknięto ponad 160 tys. osób. Łącznie przebywało tam ok. 220 tys. osób. Do getta trafiło wielu żydowskich intelektualistów z Polski, Niemiec, Austrii i Luksemburga. Według różnych źródeł z łódzkiego getta ocalało od 5 do 12 tysięcy osób.

Na siłę zła, moc zła może odpowiedzieć jedynie jeszcze większa miłość - powiedział kardynał Lustiger, wspominając tragedię Żydów z łódzkiego getta. Zaapelował do wiernych uczestniczących w nabożeństwie, aby modlili się w intencji "zrozumienia relacji między Żydami a chrześcijanami".

Z kolei metropolita łódzki arcybiskup Ziółek stwierdził, że w łódzkim getcie "pozbawiano Żydów nadziei do życia, że wprowadzono cywilizację śmierci". Przypomniał, że w Łodzi przed wybuchem II wojny światowej mieszkało ok. 240 tys. Żydów, co stanowiło 1/3 mieszkańców miasta. Ci najbogatsi wielokrotnie wspomagali finansowo budowę wielu katolickich kościołów.

Niedzielna msza w intencji ofiar łódzkiego getta zainaugurowała 61. rocznicę obchodów likwidacji Litzmannstadt Getto. Tego samego dnia wieczorem ma dojść m.in. do spotkania ocalałych z getta. Kardynał Lustiger spotka się z prezydentem Łodzi Jerzym Kropiwnickim i odwiedzi byłą stację kolejową Radegast, miejsce, gdzie w latach 1941-44 przywożono do getta Żydów z Europy, a później deportowano ich do obozów zagłady. Teraz miejsce to stało się pomnikiem upamiętniającym wydarzenia sprzed lat.

Główne uroczystości odbędą się w poniedziałek, a rozpoczną w tworzonym przez miasto - Parku Ocalałych. Inicjatorką jego utworzenia była w ub. roku Halina Elczewska - jedna z osób, która przeżyła likwidację Litzmannstadt Getto. Każdy z ocalałych sadził w nim swoje drzewko - symbol życia.

W tym roku - z okazji kolejnej rocznicy - w parku ma się rozpocząć budowa "Kopca pamięci". Stanie tam również pomnik Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Podczas tegorocznych uroczystości nie zabraknie modlitwy na Cmentarzu Żydowskim oraz Marszu Pamięci ulicami Łodzi na stację kolejową Radegast.

Uroczystościom towarzyszyć mają wystawy fotografii i koncerty.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)