6‑latka stawia twarde warunki NASA. W przeciwnym razie nie będzie dla nich pracować

Do siedziby NASA dotarł bardzo nietypowy list. Jego nadawcą jest 6-letnia Cara Lucy O'Connor z Irlandii, która podzieliła się marzeniem o zostaniu astronautką. Wyraziła też chęć pracy dla kosmicznej organizacji, ale postawiła jeden warunek. Astronomowie muszą naprawić jeden, "kosmiczny" błąd.

6-latka stawia twarde warunki NASA. W przeciwnym razie nie będzie dla nich pracować
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | NASA

Dziewczynka w swoim liście do NASA ubolewa, że Pluton już nie jest planetą. Co gorsza, w jednym z teledysków do piosenki traktującej o tym ciele niebieskim zauważyła, że Pluton jest zastraszany przez Ziemię i wrzucany do kosza - To było naprawdę złośliwe, bo żaden człowiek ani żadna planeta nie powinny być wrzucane do kosza - napisała w swoim liście Cara. Dodała także, że zamierza zostać astronautką i pracować dla NASA, jednak by ten plan doszedł do skutku, jeden warunek musi być spełniony - Pluton musi wrócić w poczet planet układu słonecznego.

Pracownicy NASA musieli poważnie potraktować deklarację dziewczynki, ponieważ wysłali jej oficjalną odpowiedź. Doktor Carly Howett, naukowiec misji kosmicznej New Horizons, odpisała 6-latce, że to fantastyczna wiadomość, iż młodzi ludzie, a dziewczęta w szczególności, interesują się planetami. - Sądzę, że Pluton jest niewątpliwie bardzo ważny - pisze Howett - jednak prawdopodobnie nie interesuje go kwestia, jak nazywają go niemądrzy ludzie z Ziemi.

Naukowiec dodała także, że sama nazywa Pluton "najlepszą planetą na świecie" i nie ma nic przeciwko dociekaniom innych na ten temat.

Do dziewczynki napisał także dyrektor Planetary Science Division (również NASA), James Green, któremu doktor Howett przekazała list od małej Irlandki. Oprócz wyrazów uznania dla wrażliwości i zainteresowań dziewczynki, uspokoił ją, że dla niego nie ma znaczenia "czy Pluton jest planetą karłowatą, czy też nie". Podkreślił, że to miejsce, które jest niezwykłe, i które należy wciąż badać.

Pluton od 24 sierpnia 2006 roku, decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) jest klasyfikowany jako planeta karłowata. Wszystko przez wprowadzenie nowej definicji planety i wyodrębnienie spośród dużych ciał niebieskich planet, planet karłowatych i małych ciał niebieskich.

Źródło: TVN24

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)