6 czy 12 – ile wyniesie offset?
6 czy 12 miliardów dolarów wyniesie amerykański offset w związku z zakupem przez Polskę samolotów wielozadaniowych F-16? Mimo, że przedstawiciele rządu poinformowali, iż wysokość offsetu może wynieść nawet 12 miliardów dolarów, Amerykanie odpowiadają za realizację umów kompensacyjnych do poziomu 6 miliardów 28 milionów dolarów.
Ekspert wojskowy Wojciech Łuczak powiedział, że tak naprawdę wykonanie offsetu na wyższym poziomie jest w gestii Polaków.
"Od nas tylko będzie zależeć, ile z tego potrafimy wykorzystać i czy potrafimy wymusić jeszcze więcej" - powiedział Wojciech Łuczak. Wyjaśnił, że offset jest po prostu wymuszeniem posunięć inwestycyjnych, handlowych i otwarcia rynków.
Wojciech Łuczak dodał, że wartość 12 miliardów wynika z zastosowania specjalnych przeliczników offsetowych zwanych mnożnikami. Wyjaśnił, że w tej chwili jest szereg projektów, które mają wartość rynkową ocenianą na 7, 5 miliarda dolarów.
"Naprawdę zostaną one wycenione wedle mnożników, według których ocenia się ważność tej propozycji dla gospodarki. Jeśli pomnożymy tę kwotę przez te wszystkie mnożniki to może wyjść ponad 10 miliardów dolarów" - tłumaczył Wojciech Łuczak.
Jednak, gdyby nie zostało to wykonane, Amerykanie będą odpowiadać do wysokości 6, a nie 12 miliardów dolarów. Nawet, gdyby okazało się, że Amerykanie zrealizują umowy kompensacyjne na poziomie gwarantowanych umową 6 miliardów dolarów, będzie to i tak najwyższy w historii poziom offsetu na świecie.
Cztery umowy dotyczące zakupu i finansowania 48 samolotów F-16 dla Polski podpisano w piątek w Dęblinie. Ich podpisanie formalnie otwiera drogę do rozpoczęcia procesu zakupu przez Polskę samolotów.
Dokumenty to: umowa główna na dostawę 48 samolotów F-16 dla polskiej armii; umowa na finansowanie zakupu tych samolotów; umowa pożyczki, jakiej udzieli rząd amerykański rządowi polskiemu na finansowanie tego oraz umowa kompensacyjna - tzw. offsetowa. (an)