Trwa ładowanie...
d3myra5
01-11-2004 11:55

58. rocznica święceń kapłańskich papieża

Dzień Wszystkich Świętych ma dla Jana Pawła II
szczególne znaczenie. 1 listopada 1946 roku Karol Wojtyła otrzymał
święcenia kapłańskie.

d3myra5
d3myra5

Młodego seminarzystę wyświęcił metropolita krakowski kardynał Adam Sapieha w swojej siedzibie. To tam papież zawsze zatrzymuje się podczas pobytu w Krakowie. Przyszły papież został wyświęcony osobno i wcześniej niż inni studenci jego seminarium, ponieważ wyjeżdżał do Rzymu.

W książce "Dar i tajemnica", wydanej w 1996 roku z okazji pięćdziesiątej rocznicy święceń, Jan Paweł II napisał, że odbyły się one w dniu, w którym zwykle nie udziela się tego sakramentu.

Papież wspomina w niej: "Książę Metropolita wybrał ten dzień ze względu na to, że miałem wkrótce wyjechać do Rzymu na dalsze studia. Przyjmowałem święcenia sam, w prywatnej kaplicy biskupów krakowskich. Moi koledzy mieli otrzymać święcenia dopiero następnego roku w Niedzielę Palmową. W dniu Wszystkich Świętych stawiłem się rankiem w rezydencji Arcybiskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3, aby otrzymać święcenia kapłańskie. W tej ceremonii uczestniczyła niewielka grupa moich krewnych i przyjaciół".

Trzy tak zwane msze prymicyjne ksiądz Wojtyła odprawił 2 listopada w Zaduszki na Wawelu w romańskiej krypcie świętego Leonarda wśród sarkofagów królów i bohaterów narodowych. Jak napisał, wybierając to miejsce pragnął podkreślić swoją więź duchową z historią narodu polskiego. Do mszy na Wawelu młodemu księdzu służył Mieczysław Maliński, jeden z jego najbliższych przyjaciół.

15 listopada 1946 roku ksiądz Karol Wojtyła po raz pierwszy opuścił Polskę i wyjechał na studia do Rzymu ze swym młodszym kolegą księdzem Stanisławem Starowieyskim. (reb)

Sylwia Wysocka

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj