58% Polaków akceptuje członkostwo w UE
Niemal trzy piąte (58%) Polaków
aprobuje nasze członkostwo w Unii Europejskiej. Negatywny stosunek
ma do tego co jedenasty obywatel (9%) - wynika z
listopadowego badania TNS OBOP.
Co czwarty Polak (27%) sądzi, iż unijne członkostwo nie jest ani czymś dobrym, ani złym, natomiast 6% badanych nie zajmuje jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.
Jak czytamy w komentarzu TNS OBOP, uzyskane w listopadzie dane nie różnią się istotnie od wyników wcześniejszych badań - w kwestiach europejskich obserwujemy w tym roku stabilizację opinii publicznej. Poparcie dla członkostwa Polski w UE wyrażało od stycznia do listopada od 52 do 60% ankietowanych.
Trzech na czterech Polaków (76%) jest obecnie przekonanych, że unijne członkostwo nie zmieniło w istotny sposób ich życia. Wynik ten jest niemal taki sam jak miesiąc wcześniej (w październiku 78%) i nie różni się istotnie od notowań uzyskanych na przestrzeni ostatniego roku.
Zmiany w swoim życiu wynikające z wejścia Polski do UE odczuwa jedna piąta (21%) społeczeństwa; 11% ocenia je jako zmiany na lepsze, a 10% - jako zmiany na gorsze. 2% ankietowanych nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat.
Ponad połowa społeczeństwa (54%) jest przekonana, że wejście do UE zmieniło sytuację naszego kraju. Kilkakrotnie więcej (42%) jest osób, zdaniem których nastąpiły zmiany na korzyść, niż badanych dostrzegających zmiany na gorsze (12%). Zdaniem 36% Polaków wejście naszego kraju do UE nie wpłynęło na jego sytuację. Opinia publiczna zajmuje obecnie niemal takie same stanowisko w tej sprawie jak miesiąc wcześniej. Co dziesiąty (10%) ankietowany nie ma na ten temat zdania.
Prawie trzy piąte (58%) respondentów TNS OBOP twierdzi, iż wejście Polski do UE miało wpływ na status naszego kraju na arenie międzynarodowej. Połowa Polaków (51%) jest przy tym zdania, że przystąpienie do Unii Europejskiej przyczyniło się do poprawy pozycji naszego kraju w świecie. Opinię o zmianach na gorsze pod tym względem wyraża 7% osób. W przekonaniu niecałej jednej trzeciej (30%) ankietowanych unijne członkostwo nie ma wpływu na status Polski w świecie. Na pytanie to nie udzieliło jednoznacznej odpowiedzi 12% badanych.
Badanie przeprowadzono w dniach 12-14 listopada na reprezentatywnej grupie 1005 mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.