Polska53% Polaków: sprawy krajowe idą w złym kierunku

53% Polaków: sprawy krajowe idą w złym kierunku

53% Polaków uważa, że sprawy krajowe idą w złym kierunku - wynika z najnowszego badania CBOS. 28% rodaków jest zdania, że sytuacja w kraju poprawia się.

Opinie o kierunku przemian w Polsce utrzymują się na niezmienionym poziomie od lipca - nadal przeważają oceny negatywne. 19% ankietowanych nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Lepsze, niż w lipcu, są opinie o sytuacji politycznej. Nadal, co prawda, największa grupa badanych uznaje ją za złą, jednak negatywnych ocen jest obecnie mniej niż w lipcu (45%, spadek o sześć pkt. procentowych). 38% (wzrost o 4 pkt.) określa tę sytuację jako przeciętną, a 10% (wzrost o dwa pkt.) ocenia ją pozytywnie.

Poprawiły się też opinie o sytuacji ekonomicznej w Polsce. Mniej badanych niż w lipcu (33%, spadek o pięć pkt.) określa stan gospodarki jako zły. Nadal jednak negatywnych ocen jest znacznie więcej niż pozytywnych. 18% badanych uznaje sytuację ekonomiczną za dobrą. Największa grupa, licząca 43% respondentów (wzrost o cztery pkt.), ocenia ją jako przeciętną. Oceny bieżącej sytuacji gospodarczej systematycznie poprawiają się (choć z wahaniami) od końca 2003 roku.

Najgorzej sytuację gospodarczą w kraju oceniają rolnicy (49% ocen negatywnych, 3% pozytywnych) oraz ludzie żyjący w złych warunkach materialnych (45% ocen negatywnych i 10% pozytywnych).

Stabilne pozostają opinie o sytuacji na lokalnych rynkach pracy. Nadal zaledwie 3% respondentów uważa, że łatwo jest znaleźć odpowiednią pracę, a 33% sądzi, że choć trudno o pracę odpowiednią, jakieś zatrudnienie można jednak znaleźć. 43% ankietowanych jest natomiast zdania, że trudno jest o jakąkolwiek pracę, a 17% badanych uważa, że na lokalnym rynku nie ma dla nich żadnej pracy.

Wyraźnie lepsze niż w lipcu są oceny kondycji zakładów pracy. Największa grupa zatrudnionych, większa niż przed miesiącem (49% , wzrost o cztety pkt.) uważa, że sytuacja w ich miejscu pracy jest dobra. Nieco więcej też osób niż w lipcu (wzrost o trzy pkt.) określa ją jako przeciętną. Negatywnie ocenia sytuację w swoim miejscu pracy 17% (spadek o dziewięć pkt.) - jest to najniższy odsetek opinii krytycznych w całym monitorowanym okresie (od 1992 roku).

Zdecydowanie najbardziej krytyczni w sprawie swego miejsca pracy są rolnicy: 47% z nich uważa, że sytuacja ich gospodarstw jest zła, 38% określa ją jako przeciętną, a zaledwie 13% ocenia ją pozytywnie.

Od lipca nie zmieniły się opinie badanych o tym, jak obecnie żyje się im i ich rodzinom. Nadal 51% (wzrost o trzy pkt.) respondentów uznaje poziom swojego życia za przeciętny (ani dobry, ani zły), 30% ocenia go pozytywnie, a 19% badanych jest z niego niezadowolony.

Jeśli chodzi o przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku, zasadniczo utrzymują się one na poziomie odnotowanym w lipcu. 49% pytanych nie oczekuje żadnych zmian, 25% (wzrost o trzy pkt.) z nich przewiduje pogorszenie i tylko 17% spodziewa się poprawy.

Od początku lipca stabilne są też przewidywania dotyczące sytuacji politycznej w Polsce. 52% badanych uważa, że w najbliższym roku na scenie politycznej nic się nie zmieni. 21% spodziewa się pogorszenia, a 17% poprawy.

Stabilne są również przewidywania dotyczące sytuacji gospodarczej. 53% badanych nie spodziewa się zmian, 24% liczy natomiast na poprawę. 14% respondentów przewiduje pogorszenie stanu polskiej gospodarki.

Nieco bardziej optymistyczne niż w lipcu są przewidywania osób pracujących odnośnie kondycji ich zakładów pracy w najbliższym roku. 24% zatrudnionych (wzrost o pięć pkt.) spodziewa się poprawy sytuacji w swoim miejscu pracy, natomiast 10% z nich przewiduje pogorszenie w swoich firmach. 58% pracowników nie spodziewa się zmian.

W ciągu ostatniego miesiąca wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia wśród pracujących. 63% (wzrost o cztery pkt.) z nich nie przewiduje utraty pracy. Z możliwością taką liczy się natomiast obecnie 31% zatrudnionych (spadek o pięć pkt.).

Niemal nie zmieniły się przewidywania dotyczące ogólnych warunków życia ankietowanych i ich rodzin. 57% Polaków (spadek o trzy pkt.) sądzi, że będzie im się żyło tak, jak obecnie. 20% ankietowanych liczy na poprawę, a 13% z nich przewiduje pogorszenie poziomu życia.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowane zostało w dniach 4-7 sierpnia 2006 roku na liczącej 952 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)