Trwa ładowanie...
d39pxa8
28-07-2008 15:10

52% Polaków za ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego przez prezydenta

52% respondentów uważa, że prezydent powinien zatwierdzić traktat z Lizbony; przeciwnego zdania jest 14% ankietowanych, 34% nie ma zdania w tej sprawie - wynika z sondażu CBOS.

d39pxa8
d39pxa8

Poparcie dla kontynuacji prac nad traktatem zmniejszyło się o 3 punkty proc. w porównaniu do kwietnia, zaś o 6 punktów proc. wzrosła liczba osób wyrażających swoją niechęć do tego procesu.

Najczęściej decyzję o przyjęciu Traktatu popierają badani z wyższym wykształceniem (65%) oraz respondenci o miesięcznych dochodach per capita powyżej 1200 zł (71%). Ratyfikację Traktatu Lizbońskiego popierają również przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji (66%), właściciele firm (67%) oraz uczniowie i studenci (68%).

Ratyfikacji Traktatu z Lizbony w większości chcieliby zwolennicy SLD (74%) i PO (72%), natomiast największe wątpliwości w tej kwestii mają sympatycy PiS (38% za ratyfikacją).

Według 22% ankietowanych, po odrzuceniu Traktatu przez Irlandię najlepszym rozwiązaniem byłoby powtórne referendum w tym kraju; zdaniem 11% - rezygnacja z Traktatu Lizbońskiego; 21% uważa, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wpisanie najważniejszych zapisów traktatu do nowego dokumentu, który byłby przyjęty przez wszystkie kraje UE.

d39pxa8

60% badanych jest zdania, że mimo problemów z przyjęciem Traktatu Lizbońskiego i tzw. konstytucji europejskiej, państwa Unii powinny nadal dążyć do pogłębienia integracji. 13% respondentów opowiada się za rezygnacją z dalszego zacieśniania stosunków między krajami tworzącymi UE. Aż 27% badanych nie ma zdania w tej kwestii.

Perspektywę podziału wewnątrz Unii na państwa luźniej i ściślej ze sobą współpracujące krytycznie oceniło 50% badanych, a 21% zadeklarowało swoje poparcie dla takiego rozwiązania. W opinii 66% respondentów, gdyby doszło do wyodrębnienia grupy państw podejmujących ściślejszą współpracę, to Polska powinna się w tej grupie znaleźć.

Najczęściej swój sprzeciw wobec utworzenia Europy "dwóch prędkości" wyrażają mieszkańcy największych miast (80%), osoby z wyższym wykształceniem (71%) oraz respondenci o miesięcznych dochodach per capita powyżej 1200 zł (72%).

Pozytywny stosunek do członkostwa Polski w UE wyraża 85% ankietowanych; przeciwna członkostwu naszego kraju w tej organizacji jest 10%. Niższe niż przeciętne (72%) poparcie dla członkostwa Polski w UE deklarują najczęściej najstarsi respondenci (65 lat i więcej), osoby z podstawowym wykształceniem (73%) oraz badani źle oceniający swoją sytuację materialną (74%).

Sondaż został przeprowadzony w dniach 4-7 lipca 2008 r. na reprezentatywnej, losowej próbie 1094 mieszkańców Polski.

d39pxa8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39pxa8
Więcej tematów