518 osób zginęło w trzęsieniu na Sumatrze
Według najnowszych danych ONZ, w trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nawiedziło rejon indonezyjskiej Sumatry, zginęło 518 osób - podano w Banda Aceh. Ostateczna liczba ofiar będzie
najprawdopodobniej wyższa.
Przedstawiciele władz Indonezji oceniali, że zginęło około tysiąca ludzi. Masood Hyder, kierujący ONZ-owską akcją pomocową w regionie, powiedział w Banda Aceh, że najwięcej ludzi - 500 - zginęło na wyspie Nias. Na wyspie Simeulue potwierdzono śmierć dziewięciu osób, i dziewięć ofiar na Sumatrze.
Na Nias wyrażane są obawy, że liczba ofiar może sięgnąć nawet 2000, ponieważ nadal wielu ludzi znajduje się pod gruzami. Na całej wyspie, położonej 1400 km od Dżakarty, żyje około 700 tysięcy ludzi. Jej główne miasto, 30-tysięczne Gunungsitoli, zostało zniszczone w co najmniej 70%.
Na zdewastowaną trzęsieniem wyspę, uchodzącą za raj surfingowy, napływa pomoc, ale dotarcie z nią do potrzebujących nie jest łatwe ze względów logistycznych. Według rzeczniczki agencji pomocowej SurfAid International, Jude Barrand, setki rannych nie otrzymują pomocy medycznej, ponieważ większość lokalnych lekarzy i pielęgniarek opuściła Nias wcześniej - po grudniowym trzęsieniu. Według raportów napływających od personelu SurfAid, Gunungsitoli wygląda niemal jak wymarłe, większość ludzi schroniła się na okolicznych wzgórzach.
Według wcześniejszych niepotwierdzonych doniesień, co najmniej 200-300 osób zginęło na największej wyspie archipelagu Pulau Banyak, znanego z rezerwatów przyrody. Banyak, zamieszkiwane przez pięć tysięcy ludzi, leży najbliżej epicentrum poniedziałkowego trzęsienia. Brak stamtąd dalszych informacji o rannych i pozbawionych dachu nad głową - powiedziano w agencji ds. klęsk żywiołowych w mieście Medan. Pracownicy ONZ, którzy lecieli nad archipelagiem Pulau Banyak, stwierdzili, że nie wygląda on na bardzo zniszczony.
Światowy Program Żywnościowy wysłał do Indonezji trzy śmigłowce i dwa samoloty z pomocą. Na Nias żywność, wodę i lekarstwa dostarczają singapurskie helikoptery wojskowe. Śmigłowce ewakuują także rannych. Na Sumatrę rannych transportują również helikoptery ONZ.
Międzynarodowa Federacja Czerwonego Krzyża i Stowarzyszenia Czerwonego Półksiężyca wysłały statek wiozący śpiwory, odzież i żywność. Miał on dotrzeć na Nias jeszcze w środę. W rejon katastrofy Australia wysłała statek i trzy samoloty. Japonia planuje wysłanie 11-osobowej ekipy medycznej.
Poniedziałkowe wstrząsy miały siłę 8,7 stopnia w skali Richtera. (mila)