51% Polaków uważa, że odtajnienie dokumentów Układu Warszawskiego było słuszne
Ponad połowa Polaków (51%) uważa, że decyzja o ujawnieniu części zbiorów dokumentów dotyczących Układu Warszawskiego była słuszna - wynika z badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
05.01.2006 12:00
21% badanych ocenia odtajnienie niektórych dokumentów Układu jako zdecydowanie słuszne, a 30% jako raczej słuszne. Stanowiska tego nie podziela 23% badanych - zdaniem 9% decyzja o odtajnieniu była zdecydowanie niesłuszna, a 14% - raczej niesłuszna. Co czwarty badany (26%) nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii.
Na zróżnicowanie opinii badanych wpływają głównie ich poglądy polityczne oraz wiek. Decyzję ministra obrony narodowej w zdecydowanej większości (63%) aprobują respondenci deklarujący prawicowe poglądy polityczne. Sympatycy lewicy mają w tej sprawie opinie wyraźnie podzielone. Ponad jedna trzecia badanych o orientacji lewicowej (37%) jest przeciwna ujawnianiu tych dokumentów, a nieco więcej (42%) popiera decyzję szefa MON.
W potencjalnych elektoratach partii (których przedstawiciele zasiadają w parlamencie) relatywnie najwięcej przeciwników decyzji o odtajnieniu niektórych dokumentów znalazło się wśród zwolenników SLD, zaś największym poparciem cieszyła się ona wśród wyborców PiS oraz PO.
Ponad jedna czwarta ankietowanych (27%) jest zdania, że Polska, jako były członek Układu Warszawskiego, ma prawo ujawnić opinii publicznej - krajowej i zagranicznej - treść dokumentów operacyjnych tego paktu, bez pytania o opinię w tej sprawie pozostałych członków.
Niemal tyle samo osób (28%) uważa, że można było zapytać o opinie pozostałych członków byłego sojuszu, lecz nie było to konieczne, a zdanie w tej sprawie nie powinno być dla naszego rządu wiążące.
Co piąty ankietowany (21%) uważa, że przed ujawnieniem akt należało zapytać o zdanie inne państwa, wchodzące w skład byłego Układu Warszawskiego.
Jedna czwarta badanych (24%) nie ma sprecyzowanej opinii w tej sprawie.
63% ankietowanych wyraziło przekonanie, że ujawnienie akt Układu wpłynie niekorzystnie na stosunki polsko-rosyjskie. 13% uważa zaś, że nie będzie miało to negatywnego wpływu na relacje Warszawa - Moskwa. Co czwarty ankietowany (24%) nie ma zdania w tej kwestii.
Decyzję ministra Radosława Sikorskiego jako słuszną najczęściej oceniają najmłodsi badani (63%).
Badanie zrealizowano w dniach 2-5 grudnia ub. r. na próbie 1018 dorosłych Polaków.
Minister obrony Radosław Sikorski odtajnił 881 zbiorów dokumentów Układu Warszawskiego. Akta Układu liczą 1445 jednostek archiwalnych - czyli zbiorów, m.in. dokumentów, map, planów ćwiczeń pogrupowanych tematycznie. 441 jednostek nigdy nie było tajnych. Z decyzją o ewentualnym odtajnieniu pozostałych 123 jednostek minister poczeka, aż dokumenty zbadają historycy, wojskowi i prawnicy.
Układ Warszawski był związkiem wojskowym komunistycznych państw Europy Środkowej i Wschodniej (oprócz Jugosławii), zawartym 14 maja 1955 r. w stolicy Polski. Członkowie Układu mieli bronić się nawzajem w przypadku ataku na jednego z nich. Głównym przeciwnikiem Układu było NATO.