Trwa ładowanie...
10-11-2004 12:20

50 ofiar antyfrancuskich protestów


Do 50 wzrosła liczba mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej zabitych w antyfrancuskich protestach, trwających od minionej soboty - powiedział w środę doradca prezydenta Laurenta Gbagbo. Tego dnia rozpoczęto ewakuację kilku tysięcy Francuzów i innych cudzoziemców.

50 ofiar antyfrancuskich protestówŹródło: PAP/EPA
d4d471q
d4d471q

Francuscy żołnierze zabili 50 osób, w tym tylko wczoraj 10. Rannych jest 600 osób - powiedział Allain Toussaint, twierdząc, że informacje te otrzymał od Czerwonego Krzyża i organizacji humanitarnych.

W związku z licznymi aktami przemocy wobec cudzoziemców Francja i ONZ rozpoczęły w środę ewakuację z Wybrzeża Kości Słoniowej tysięcy Francuzów i innych cudzoziemców.

Szacuje się, że ewakuacją ma być objętych 4-8 tysięcy Francuzów z 14 tysięcy mieszkających od lat w tym afrykańskim kraju. Także Hiszpania i Belgia wysłały samoloty wojskowe do ewentualnej ewakuacji swych obywateli.

Podczas wielkich demonstracji w sobotę wieczorem, z udziałem dziesiątków tysięcy osób, siły francuskie wykorzystały śmigłowce do ostrzału tłumu i powstrzymania jego marszu na lotnisko w Abidżanie, zajęte kilka godzin wcześniej szturmem przez Francuzów.

d4d471q

Sytuacja w całym kraju - byłej kolonii francuskiej - pozostaje napięta. Wojska francuskie, wchodzące w skład sił pokojowych ONZ, usiłują zapobiec aktom przemocy i grabieży. Doszło do nich po zniszczeniu przez Francuzów lotnictwa wojskowego Wybrzeża Kości Słoniowej, złożonego z pięciu śmigłowców bojowych i dwóch myśliwców bombardujących.

Francuzi odpowiedzieli w ten sposób na atak lotniczy na północy kraju przeprowadzony przez siły rządowe, gdy - rzekomo przez pomyłkę - zbombardowano francuską bazę wojskową w Buake. Zginęło wtedy dziewięciu francuskich żołnierzy i amerykański pracownik organizacji humanitarnej cywilny. Rannych zostało 22 żołnierzy.

Północ kraju jest kontrolowana przez rebeliantów, zwalczających rząd prezydenta Laurenta Gbagbo. Oddzielona jest ona od południa linią przerwania ognia, nadzorowana przez, łącznie, 10 tysięcy żołnierzy francuskich i ONZ.

W związku z napiętą sytuacją Wybrzeże Kości Słoniowej -największy na świecie producent kakao, dostarczający ponad 40% światowej produkcji - wstrzymało we wtorek eksport tego surowca. W zeszłym roku kakaowe zbiory osiągnęły tam rekordową wielkość 1,4 miliona ton.

Od soboty największe porty tego kraju - Abidżan i San Pedro - były zamknięte, jednak w środę San Pedro już otwarto. Na rynkach światowych ceny kakao wzrosły o prawie 10%, do najwyższego poziomu od półtora roku.

d4d471q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d471q
Więcej tematów