50 lat kapłaństwa abpa Gocłowskiego
W Katedrze Oliwskiej w Gdańsku uczczono jubileusz 50-lecia kapłaństwa metropolity gdańskiego ks. abpa Tadeusza Gocłowskiego. W uroczystej mszy świętej uczestniczyło kilkuset księży i kleryków z archidiecezji gdańskiej.
17.06.2006 15:20
W uroczystościach wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, b. arcybiskup warmiński Edmund Piszcz, biskup diecezji włocławskiej Wiesław Alojzy Mering oraz biskup diecezji toruńskiej Andrzej Suski.
Na nabożeństwie pojawili się również: Lech Wałęsa, Donald Tusk, wicemarszałek Senatu Maciej Płażyński, lider "Solidarności" Janusz Śniadek oraz b. I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku Tadeusz Fiszbach, członek komisji rządowej w negocjacjach ze strajkującymi w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r.
W trakcie mszy odczytano list z błogosławieństwem dla jubilata od papieża Benedykta XVI.
Każdy jubileusz to wzniesienie w krajobrazie naszego życia. Wzniesienie, z które rozpościera się widok na to, co za nami, ale także i na to, co przed nami - powiedział w homilii metropolita gnieźnieński ks. arcybiskup Henryk Muszyński.
Podkreślił, że droga kapłańska abpa Gocłowskiego to "przepiękne świadectwo" na bezgraniczne "zawierzenie Bogu". Zwrócił także uwagę, że posługa abpa Gocłowskiego przypadła na lata powstania "Solidarności" i odzyskiwania niepodległości przez Polskę.
Zawsze byłeś pośrodku tych wydarzeń razem ze swoimi wiernymi - w czasach wolnościowego zrywu, ale także i w czasach stanu wojennego i delegalizacji "Solidarności", a także w chwilach obecnych odzyskanej wolności, gdzie nie mniej potrzeba nam Ewangelii - podkreślił abp Muszyński.
Arcybiskup Tadeusz Gocłowski urodził się 16 września 1931 roku w Piskach niedaleko Ostrołęki. Po ukończeniu gimnazjum księży misjonarzy w Krakowie wstąpił do ich zakonu. 24 czerwca 1956 roku w Krakowie przyjął święcenia kapłańskie. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Rzymie.
Abp Gocłowski jest doktorem praw obojga, rzymskiego i kościelnego. Rozprawę doktorską na temat seminariów duchownych w XVIII w. obronił w Rzymie w 1970 roku. Dwukrotnie był rektorem seminarium duchownego w Gdańsku.
Niemal 10 lat, na przełomie lat 70. i 80., był prowincjałem Zgromadzenia Misjonarzy z siedzibą w Krakowie. Sakrę biskupią z rąk kardynała Józefa Glempa otrzymał w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, 17 kwietnia 1983 roku. Od 25 marca 1992 roku jest arcybiskupem metropolitą gdańskim.
W Konferencji Episkopatu Polski zasiada w Radzie Stałej i z jej ramienia przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Wspólnej Episkopatu i rządu. Zasiadał w Radzie Prawnej Episkopatu, a do dziś pełni funkcję duszpasterza Ludzi Pracy i Ludzi Morza.
Abp Gocłowski w 1988 i 1989 roku uczestniczył w Magdalence pod Warszawą w rozmowach władz PRL z przedstawicielami NSZZ "Solidarność", których celem było przygotowanie obrad Okrągłego Stołu.