Trwa ładowanie...
doptohp
doptohp
doptohp

5 sierpnia 1461 - Aleksander Jagiellończyk przychodzi na świat

Urodził się Aleksander Jagiellończyk, wielki książę litewski i król Polski w latach 1501-1506.

5 sierpnia 1772 - I rozbiór Polski

Austria, Prusy i Rosja podpisały w Petersburgu traktaty rozbiorowe o podziale ziem polskich.

5 sierpnia 1864 - Egzekucja Romualda Traugutta

Na stokach warszawskiej cytadeli został stracony Romuald Traugutt, ostatni dyktator powstania styczniowego. Wraz z nim ponieśli śmierć dyrektorzy wydziałów Rządu Narodowego: Rafał Krajewski, Józef Toczyski, Roman Żuliński i Jan Jeziorański. To wydarzenie przyspieszyło upadek powstania.

5 sierpnia 1944 - Powstanie Warszawskie: pierwsze zrzuty lotnicze dla powstańców

5 sierpnia po godz. 1. w nocy odbywają się pierwsze zrzuty lotnicze, zapowiedziane poprzedniego dnia drogą radiową. Trzy brytyjskie samoloty zrzucają ładunki w rejon cmentarzy, Szpitala Wolskiego i Fortu Bema.

doptohp

Ok. godz. 7. rusza potężne natarcie oddziałów gen. Reinefartha i brygady Dirlewangera, mające na celu przebicie się do Ogrodu Saskiego i zabezpieczenie drogi przelotowej z zachodu na wschód - z Woli do Mostu Kierbedzia.

Czarna sobota"" na Woli - rozpoczyna się masowa rzeź ludności. Jej ofiarą pada w kolejnych dniach ok. 40 tys. mieszkańców dzielnicy. Tylko nielicznym udaje się zbiec ku Śródmieściu i ul. Okopowej. Niemcy podpalają zdobyte rejony Woli. Ok. godz. 17. Batalion "Zośka"" zdobywa ""Konzentrationslager Warschau"" - obóz przy ul. Gęsiej

doptohp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
doptohp
Więcej tematów