5 osób zmarło po eksperymencie CIA? "To było straszne"
- To było straszne. Miałem wrażenie, że się kurczę i kurczę. Moje ramiona oplatały węże i ogień – opowiada Leon Armunier z Pont-Saint-Esprit, miejscowości na południu Francji. Jak podaje BBC News, blisko 60 lat temu mieszkańcy miasta doznali zbiorowych halucynacji, które zakończyły się śmiercią pięciu osób. Według oficjalnej wersji powodem były grzyby, które zatruły chleb jednej z piekarni. Jest jeszcze inna teoria na wytłumaczenie tego, co się wydarzyło: eksperymenty CIA z narkotykiem LSD.
Armunier był listonoszem w Pont-Saint-Esprit. 16 sierpnia 1951 roku mężczyznę zabrano do szpitala, miał nudności i halucynacje. W ciągu kilku dni do szpitali trafiło kilkadziesiąt osób z podobnymi objawami. – Wolałbym umrzeć, niż jeszcze raz to przeżyć – wyznaje stacji BBC 87-letni obecnie Armunier. Lekarze orzekli wówczas, że doszło do zatrucia grzybem występującym na kłosach żyta, który musiał się dostać do pieczywa.
Jak opisuje brytyjski portal, teorię tę podważył dopiero w 2009 roku amerykański dziennikarz śledczy Hank Albarelli. Dotarł on do notki CIA, w której pada nazwa miejscowości oraz nazwiska Franka Olsona (naukowca zajmującego się badaniem działania LSD) i Davida Belina (przewodzącego w 1975 roku komisji badającej nadużycia w agencji).
Zdaniem Albarelliego amerykański wywiad mógł eksperymentować na mieszkańcach Pont-Saint-Esprit. LSD produkowały w tamtym czasie zakłady chemiczne Sandoz znajdujące się w Szwajcarii, kilkaset kilometrów od francuskiej miejscowości. Z kolei biochemik, dr Olson, który pracował dla CIA, popełnił samobójstwo dwa lata po wydarzeniach we Francji. Mężczyzna wyskoczył przez okno hotelu w Nowym Jorku. Według Albarelliego, który napisał książkę o tym wydarzeniu „Tragiczny błąd”, naukowiec został odurzony przed śmiercią LSD.
LSD (dietyloamid kwasu D-lizergowego) zostało po raz pierwszy zsyntetyzowane przez szwajcarskiego chemika Alberta Hofmanna w 1938 roku. Substancja może wywoływać halucynacje, mdłości, potęgować odczucia. Z LSD eksperymentowano przy leczeniu chorób psychicznych. Pod koniec lat 60. ubiegłego wieku zostało zakazane jako nielegalny narkotyk. LSD było popularne wśród artystów.