Trwa ładowanie...
d3ryyt6

4GV ME - jaką moc ma 160 znaków?

Pierwszy sms wysłano dokładnie 18 lat temu. 3 grudnia. Nikt nie przypuszczał, jak bardzo zmieni świat - czytamy w "Rzeczpospolitej".

d3ryyt6
d3ryyt6

Pierwszego w historii sms-a wysłał 22-letni inżynier Neil Papworth. Było to 3 grudnia 1992 r. Neil wystukał: "Wesołych Świąt". Wysłał go do innego pracownika sieci Vodaphone, który bawił się wówczas na świątecznym przyjęciu w firmie.

Na początku z sms-ów korzystały sieci komórkowe. Przekazywały w ten sposób informacje do abonentów. Później za sms-a trzeba było słono płacić, jak pisze gazeta, więc korzystali w nich bogaci biznesmeni. Rozpowszechniły się dopiero później dzięki nastolatkom.

Sms zyskuje wciąż coraz większą moc. Dzięki niemu działamy charytatywnie,gromadzimy się na manifestacjach. W Polsce esemesy gromadziły wiernych po śmierci Jana Pawła II i zwolenników krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Czasem stają się też problemem - mogą uzależniać. 13-letnia Reina Hardesty z Kalifornii na przykład wysłała w ciągu miesiąca ponad 14,5 tys. esemesów.

Sms ciągle ewoluuje, zmienia się język, by zmieścić się w 160 znakach. Szczególnie kosmopolityczne mają być emotikony - system piktogramów służących wyrażaniu emocji:

: -( smutek

: -| powaga

; -) żart

Pojawiają się niezliczone skróty:

CU L8R (see you later) do zobaczenia później

4GV ME (forgive me) wybacz mi

KHYF (know how you feel) wiem, co czujesz

ASAP (arrive as soon as possibile) będę tak szybko, jak to możliwe

d3ryyt6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ryyt6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj