48 proc. Polaków: Andrzej Duda będzie lepszym prezydentem
6 sierpnia Andrzej Duda zostanie zaprzysiężony na prezydenta. Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że blisko połowa ankietowanych (48 proc.) uważa, że będzie on lepszą głową państwa niż Bronisław Komorowski. 22 proc. Polaków jest przeciwnego zdania.
03.08.2015 | aktual.: 03.08.2015 12:26
Z badania CBOS wynika, że 17 proc. badanych jest przekonanych, że Andrzej Duda będzie zdecydowanie lepszym prezydentem. 31 proc. wybrało odpowiedź "raczej lepszym".
8 proc. ankietowanych twierdzi, że polityk PiS będzie zdecydowanie gorszą głową państwa, a 14 proc. wskazało odpowiedź "raczej gorszą".
30 proc. nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat.
Opinię, zgodnie z którą Andrzej Duda będzie lepszym prezydentem niż jego poprzednik, wyrażają przede wszystkim zwolennicy PiS (89 proc. wskazań). Uważa tak również zdecydowana większość elektoratu Pawła Kukiza (68 proc.).
Z kolei wśród potencjalnych wyborców PO wyraźnie przeważa odmienny pogląd (58 proc. wskazań). Tylko 9 proc. z nich twierdzi, że wraz z nowym prezydentem nadejdzie poprawa w sprawowaniu urzędu głowy państwa, ale aż 33 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
CBOS dodaje, że pozytywne oczekiwania wobec Dudy przeważają niemal we wszystkich grupach wyróżnionych ze względu na cechy społeczno-demograficzne i przynależność zawodową. Według ośrodka, wyjątek stanowią jedynie osoby o lewicowych poglądach politycznych (46 proc. uważa, że Duda będzie gorszym prezydentem od Komorowskiego), niepraktykujące religijnie (37 proc. wskazań), uzyskujące najwyższe dochody w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym (41 proc.) - wśród nich nieznacznie przeważa przekonanie, że prezydentura Dudy będzie gorsza niż jego poprzednika.
Im większe miasto, tym większy jest odsetek osób mających zastrzeżenia do Dudy na stanowisku prezydenta.
Prawie co drugi ankietowany (47 proc.) jest zdania, że Duda jako prezydent będzie się kierował przede wszystkim interesami kraju. Nie wierzy w to ponad jedna trzecia badanych (37 proc.), która uważa, że przyszły prezydent będzie brał pod uwagę interes sił politycznych, z których się wywodzi.
Zdania na temat tego, jak Duda wpłynie na życie polityczne i kwestie społeczne w kraju oraz na pozycję Polski na świecie, są silnie zróżnicowane.
37 proc. respondentów uważa, że przyszły prezydent przyczyni się do rozwiązania najważniejszych problemów społecznych w kraju, 33 proc. jest zdania, że doprowadzi do poprawy życia politycznego. 16 proc. ankietowanych uważa, że przyszły prezydent przyczyni się do narastania problemów społecznych, niemal co piąty (19 proc.) ocenia, że Duda doprowadzi do pogorszenia życia politycznego. Ponad co trzeci ankietowany (35 proc.) uważa, że Duda nie zmieni ani życia politycznego, ani skali problemów społecznych w kraju.
Niemal co trzeci badany (29 proc.) uważa, że Duda wzmocni pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej, co czwarty (24 proc.) ocenia, że utwierdzi on miejsce Polski w Unii Europejskiej. Co piąty badany jest przeciwnego zdania - 21 proc. ankietowanych jest przekonanych, że Duda osłabi pozycję kraju na świecie, 20 proc. jest zdania, że pogorszy pozycję Polski w UE. Więcej niż jedna trzecia badanych uważa, że Duda nie zmieni nic w tych kwestiach (34 proc. co do pozycji na świecie, 41 proc. co do pozycji w UE).