45% Polaków przeciwnych rządowi Kaczyńskiego
45% Polaków jest przeciwnych rządowi Jarosława Kaczyńskiego - wynika z ostatnich badań CBOS. Do zwolenników gabinetu zalicza się 26% badanych. Obojętność wobec gabinetu wyraża co czwarty respondent. CBOS ocenia, że czerwcowe notowania rządu są zbliżone do majowych.
W ocenie tego ośrodka badawczego, w porównaniu z poprzednim pomiarem opinie o rządzącym gabinecie zmieniły się tylko w niewielkim stopniu. "Obecnie są one minimalnie gorsze niż w maju i niemal takie same jak w kwietniu. Można zatem mówić o stabilizacji notowań rządu w ostatnim okresie" - czytamy w komunikacie z badania.
Z sondażu wynika, że wyniki pracy rządu dobrze ocenia 28% ankietowanych (o 2 punkty procentowe mniej niż miesiąc temu), a źle - 57% (wzrost o 3 punkty). Zadowolenie z tego, że na czele rządu stoi Jarosław Kaczyński deklaruje 30% ankietowanych, a 57%(o 2 punkty więcej niż w maju) wyraża niezadowolenie.
CBOS odnotowuje, że nie zmienia się społeczno-demograficzny profil zwolenników gabinetu J. Kaczyńskiego. Przychylnemu nastawieniu do rządu sprzyja starszy wiek. Ponadto deklaracje poparcia dla rządu są tym częstsze, im mniejsza miejscowość, w której mieszkają badani oraz im niższe jest ich wykształcenie.
Stosunkowo najwięcej zwolenników obecnego gabinetu jest zatem wśród osób mających od 55 do 64 lat (35%) i starszych (39%), mieszkańców wsi (34%), a przede wszystkim wśród rolników (49%).
Najwięcej przeciwników rządu wśród ludzi młodych
Niechętny stosunek do urzędującego gabinetu wyrażają natomiast najczęściej ludzie młodzi - do 24. roku życia (52%)i mający od 25 do 34 lat (58%), mieszkańcy miast liczących powyżej 500 tys. ludności (67%), respondenci z wykształceniem wyższym (60%) lub średnim (54%) oraz osoby najlepiej sytuowane, o miesięcznych dochodach powyżej 1200 zł na członka rodziny (63%).
W grupach społeczno-zawodowych do przeciwników rządu zaliczają się najczęściej przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji (67%) oraz pracownicy umysłowi niższego szczebla (63%), a także uczniowie i studenci (62%).
Według CBOS, na stosunek do rządu wpływa też światopogląd badanych - ich religijność i poglądy polityczne. Im częstszy deklarowany udział w nabożeństwach i spotkaniach religijnych, tym bardziej przychylny stosunek do rządu.
Wśród osób najbardziej religijnych - praktykujących kilka razy w tygodniu - obecna ekipa ma 41% zwolenników, a 35% przeciwników. Niechęć do rządu wyraża natomiast większość osób w ogóle nie uczestniczących w praktykach religijnych (61%) lub praktykujących sporadycznie - kilka razy w roku (59%)
Według CBOS, niemal takie same jak przed miesiącem są oceny polityki gospodarczej rządu. Przekonanie, że działania obecnego gabinetu stwarzają szansę poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce, wyraża 31% badanych, a 55% (o 2 punkty więcej niż w maju) krytycznie wypowiada się o polityce rządu w sferze gospodarki.