Polska412 tys. szóstoklasistów na egzaminie

412 tys. szóstoklasistów na egzaminie

Zwierzęta, ich zwyczaje oraz relacje z ludźmi były głównym motywem zestawu zadań rozwiązywanych przez uczniów szóstych klas szkół podstawowych podczas ogólnopolskiego sprawdzianu.

W zestawie było 25 zadań. 20 z nich to zadania zamknięte - należało wskazać prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych. Zadania odnosiły się m.in. do cytowanych tekstów: popularnonaukowego o przelotach bocianów i do fragmentu powieści "Mój Kary" (znanej także pod tytułami "Czarny Książę" lub "Czarny Diament") pióra brytyjskiej pisarki Anny Sewell.

Wśród zadań zamkniętych były też zadania matematyczne. Piszący sprawdzian musieli się wykazać także np. umiejętnościami odczytywania danych z diagramów czy porównywania liczb.

Jedno z zadań w tej grupie brzmiało: "Samica bociana złożyła jajo 12 kwietnia. Pisklę wykluło się po 34 dniach, czyli: a - 14 maja, b - 12 maja, c - 22 maja, d - 16 maja".

Inne zaś brzmiało: "Uczestnicy konkursu o zwierzętach otrzymywali: 2 punkty za poprawną odpowiedź, 0 punktów za brak odpowiedzi i -1 punkt za błędną odpowiedź. Uczestnik, który uzyskał 62 punkty, odpowiedział poprawnie na 36 pytań. Na ile pytań odpowiedział błędnie? a - 10, b - 13, c - 26, d - 36."

W jeszcze innym zadaniu należało udzielić odpowiedzi na pytanie w jakiej skali wykonany jest plan, jeśli odległość od leśniczówki do paśnika wynosi 600 m, a na planie odległość ta równa jest 15 cm: a - 1:4000, b - 1:40, c - 1:9000, c - 1:90

W zestawie były również zadania otwarte - uczeń musiał sam napisać odpowiedź na zadane pytanie, np. obliczyć ilość paczek nasion jaką należy kupić, aby obsiać działkę, której wymiary były podane w zadaniu, czy wybrać najlepszą ofertę z trzech pensjonatów oraz na podstawie zamieszczonych piktogramów opowiedzieć o ich położeniu.

Jedno z zadań otwartych brzmiało: "Samochód Jana zużywa 6,5 litrów paliwa na 100 km. Jeden litr paliwa kosztuje 4,80 zł. Jan zamierza pojechać samochodem z domu do stadniny oddalonej o 40 km. Oblicz, ile będzie kosztowało paliwo na przejazd z domu do stadniny i z powrotem".

Szóstoklasiści musieli też napisać tekst własny - opowiadanie pt. "Tak zaczęła się przyjaźń", którego bohaterami są człowiek i zwierzę.

Uczniowie mówili, że podobały im się zamieszczone w arkuszu teksty o zwierzętach, szczególnie ten o przelotach bocianów. - Był bardzo fajny - powiedziała Ewa ze Szkoły Podstawowej nr 4. im Sybiraków w Białymstoku. Podobał się również temat zadany do napisania. Mówiły o tym m.in. Ola i Magda ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Kaliszu. - Wymyśliłem historię psa znalezionego na stacji benzynowej - poinformował Tomek ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Łodzi. Marta ze Szkoły Podstawowej nr 63 we Wrocławiu powiedziała, że też napisała opowiadanie o znalezionym psie.

Poziom zadań uczniowie oceniali jako "w miarę łatwy". - Było łatwiej niż na próbnym sprawdzianie - ocenił Paweł ze Szkoły Podstawowej nr 50 w Gdańsku. Za najłatwiejsze uczniowie uznali zadania z polskiego i przyrody. Jeśli mówili o trudnościach, to tylko w zadaniach z matematyki. Bliźniaczki Martyna i Paulina z gdańskiej szkoły za trudne uznały zadanie, w którym trzeba było obliczyć pole równoległoboku. Z kolei Wiktor ze Szkoły Podstawowej nr 63 we Wrocławiu mówił, że najwięcej kłopotu miał z zadaniem o paliwie.

Jak mówili nauczyciele, większość szóstoklasistów opuszczała szkoły uśmiechnięta, wielu uczniów oddawało prace przed czasem. - Poziom sprawdzianu nie wydał mi się specjalnie trudny, ale wyniki mogą tę opinię zweryfikować - powiedział dyrektor Szkoły Podstawowej nr 37 w Krakowie Andrzej Janik.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)