Trwa ładowanie...
d2n89fl

41% Irlandczyków za Traktatem Lizbońskim

Na niecałe trzy tygodnie przed referendum ws.
Traktatu Lizbońskiego poparcie dla niego deklaruje 41%
Irlandczyków, a sprzeciw - 33% - wynika z sondażu
opublikowanego przez tygodnik "Sunday Business Post".

d2n89fl
d2n89fl

Według ankiety agencji badań rynkowych "Red C" liczba niezdecydowanych wynosi obecnie 26%, co oznacza spadek o 8 punktów procentowych od ostatniego sondażu.

W poprzednim badaniu za Traktatem opowiadało się 38% ankietowanych, a przeciwko niemu - 28%.

Irlandzki minister spraw zagranicznych Micheal Martin powiedział telewizji RTE, że wynik (sondażu) jest zachęcający w obliczu agresywnych ataków na Traktat ze strony jego przeciwników. Zastrzegł zarazem, że jego zwolennicy nie uważają, iż wynik referendum jest z góry przesądzony i wciąż mają wiele do zrobienia.

Declan Ganley, przewodniczący ruchu Libertas, zrzeszającego przeciwników Traktatu twierdzi, że intensywna i kosztowna kampania zwolenników dokumentu reformującego UE rozpoczęta przed dwoma tygodniami nie przyniosła im oczekiwanych wyników.

d2n89fl

Ganley spodziewa się zaostrzenia własnej kampanii w jej końcówce i ostrej walki do ostatniej chwili. Ruch Libertas twierdzi, że w ramach zredukowania przez Traktat od 2014 roku liczby komisarzy unijnych, Irlandia utraci swojego komisarza. Libertas obawia się też zakwestionowania statusu podatkowego Irlandii i domaga się ochrony farmerów przed tanim importem wołowiny z Ameryki Łacińskiej.

Rząd w Dublinie argumentuje, że Irlandia ma mocny i niekwestionowany głos w strukturach europejskich, zaś sam Traktat w dużej części został przygotowany przez samych Irlandczyków w okresie przewodniczenia UE.

Podpisany 13 grudnia 2007 roku Traktat Lizboński ma wejść w życie na początku 2009 roku, pod warunkiem pomyślnego zakończenia procesu ratyfikacji dokumentu we wszystkich państwach unijnych. Jedynie w Irlandii istnieje ustawowy wymóg poddania pod referendum traktatu zastępującego unijną konstytucję, odrzuconą w 2005 roku w referendach przez Francuzów i Holendrów.

Główne postanowienia Traktatu Reformującego UE - nowe w stosunku do obecnie obowiązującego Traktatu z Nicei - to usprawnienie unijnych instytucji poprzez przyjęcie nowego systemu podejmowania decyzji w UE, a także nadanie Unii osobowości prawnej oraz wiążącego charakteru Karcie Praw Podstawowych.

Irlandia wywołała kryzys w UE, odrzucając w 2001 roku w referendum Traktat z Nicei. Przyjęła go w drugim referendum w 2002 roku.

d2n89fl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n89fl
Więcej tematów