Trwa ładowanie...
komputer
09-12-2008 11:45

40-letnia mysz

Mysz komputerowa świętuje 40.
urodziny. 9 grudnia 1968 roku amerykański wynalazca Douglas
Engelbart po raz pierwszy skorzystał z myszy, by zaprezentować
nową metodę pracy z komputerami.

40-letnia myszŹródło: Jupiterimages
drq44h8
drq44h8

Mysz, którą Engelbart użył do demonstracji na konferencji komputerowej w San Francisco, była z drewna i miała tylko jeden przycisk. Prototyp wykonał inżynier Bill English z zespołu Engelbarta.

Dzięki swojemu wynalazkowi Engelbart mógł pokazać, w jaki sposób przenosić, kopiować i przeklejać pliki tekstowe, a także jak wykorzystywać sieci komputerowe np. przy wspólnym edytowaniu dokumentów.

Marzeniem Douglasa Engelbarta było uczynić z komputera pomocnika człowieka, który zwiększałby możliwości ludzkiej inteligencji; byłoby to o wiele trudniejsze i mniej efektywne bez zaproponowanych przez niego narzędzi.

Zaprezentowany na tej samej konferencji system NLS nadawał tym marzeniom realne kształty. System ten jako pierwszy wdrażał praktycznie łącza hipertekstowe, monitor, okna i właśnie mysz komputerową.

Z okazji jubileuszu w Kalifornii odbędą się uroczystości, w których udział weźmie wielu naukowców zaangażowanych w powstanie myszy.

drq44h8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drq44h8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj