Trwa ładowanie...
20-07-2009 06:03

40 lat temu człowiek zrobił ogromny krok dla ludzkości

Amerykański program Apollo prowadzony w latach 1961-1972 obejmował serię lotów kosmicznych. Celem jego było doprowadzenie do wysłania człowieka na Księżyc, a następnie jego bezpieczny powrót na Ziemię. Zadanie zostało zrealizowane 20 lipca 1969 roku w czasie misji Apollo 11. Tego dnia lądownik o nazwie Eagle z dwoma astronautami na pokładzie bezpiecznie dotarł do srebrnego globu. Tym samym misja przeprowadzona przez NASA (Amerykańską Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmiczneju) doprowadziła człowieka z Ziemi na Księżyc.

40 lat temu człowiek zrobił ogromny krok dla ludzkościŹródło: NASA
d7a3rx2
d7a3rx2

"Niezwykłą transmisję telewizyjną z pierwszego lądowania amerykańskich astronautów na Księżycu oglądało - jak ocenili analitycy rynku mediów - około 500 milionów ludzi na całym globie ziemskim. Byli wśród nich także polscy telewidzowie, ale tylko dzięki decyzji pierwszego sekretarza PZPR Władysława Gomułki, który osobiście zadecydował, że polska telewizja będzie transmitowała lądowanie. Inni mieszkańcy krajów bloku wschodniego tej pamiętnej lipcowej nocy nie mieli szansy zobaczenia jednego z najważniejszych wydarzeń XX wieku na własne oczy. Pisze o tym Marek Jarosiński, w książce "Tajemnice, które wyszły na jaw".

Początek na Florydzie

16 lipca 1969 roku na Florydzie, w Centrum Lotów Kosmicznych im. J. F. Kennedy'ego rozpoczęła się droga człowieka na Księżyc. Rakieta Saturn V z trzema amerykańskimi astronautami na pokładzie wystartowała. Załogę stanowili: Neil Armstrong - dowódca, Michael Collins - pilot modułu załogowego oraz Buzz Aldrin - pilot lądownika księżycowego.

Z orbity Ziemi na orbitę Księżyca droga trwała 3 dni. Po tym czasie rozpoczęła się procedura lądowania na Srebrnym Globie. Moduł księżycowy został osadzony na terenie zwanym Morzem Spokoju (Mare Tranquillitatis).

Pierwszy stanął na Księżycu dowódca misji Neil Armstrong. Wtedy właśnie świat usłyszał historyczne słowa "To jest mały krok człowieka, ale wielki krok ludzkości". Drugim człowiekiem na Księżycu został Buzz Aldrin. Astronauci przeprowadzili na powierzchni naturalnego satelity Ziemi wiele eksperymentów naukowych oraz zebrali blisko 22 kg skał księżycowych.

d7a3rx2

Astronauci na powierzchni Księżyca spędzili 21 godzin, 31 minut i 20 sekund, w tym 2 godziny, 36 minut i 40 sekund poza lądownikiem.

24 lipca 1969 roku moduł "Columbia" powrócił na Ziemię. Osiadł na wodach Oceanu Spokojnego o godzinie 16.50.35 UTC. Łączny czas trwania misji to 8 dni, 3 godziny, 18 minut i 35 sekund.

Koniec programu Apollo

W ramach program Apollo, poza pierwszym lądowaniem, udało się jeszcze 5 razy wylądować na Księżycu. Ostatnia misja odbyła się 7 grudnia 1972 roku. Część lotów oraz ćwiczeń zakończyła się jednak niepowodzeniem. Do takich trzeba zaliczyć też próbę treningową na Ziemi, w której w tragicznym pożarze zginęła cała załoga Apollo 1. Bliska katastrofy była również misja Apollo 13.

Amerykański program księżycowy był wielkim osiągnięciem naukowym i technologicznym. Do tego należy dodać, że miał on też również olbrzymie znaczenie polityczne. "Wyścig kosmiczny" prowadzony od lat pięćdziesiątych między dwoma wielkimi mocarstwami, ZSRR i USA, wydawał się być ostatecznie rozstrzygnięty na korzyść Ameryki. Bowiem eksploracja kosmosu miała w praktyce znaczenie w rozwoju technologii, która umożliwiała przeprowadzenie międzykontynentalnych ataków z wykorzystaniem broni jądrowej.

Przeżyj to sam

Muzeum i Biblioteka Prezydencka im. John F. Kennedy uruchomiła interaktywną stronę internetową, dzięki której internauci mogą prześledzić cały przebieg misji Apollo 11 wraz lądowaniem na Księżycu. Start serwisu nastąpił 16 lipca, dokładnie 40 lat po wydarzeniach z 1969 roku.

d7a3rx2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7a3rx2
Więcej tematów