Trwa ładowanie...
d19imvo

39. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Kard. Stanisław Dziwisz wspomina Jana Pawła II

Kardynał Stanisław Dziwisz doskonale pamięta moment wyboru Karola Wojtyły na papieża. - Czekaliśmy z nadzieją. To nie było dla nas zaskoczeniem. (...) Pomyślałem sobie: stało się. Stało się to, co się przewidywało - wspomina. Cały czas był u boku głowy Kościoła, bo po ogłoszeniu wyników konklawe Jan Paweł II powiedział mu "zostajesz". - Nie było mowy o zmianie - podkreśla. Jego notatki, sporządzane dzień po dniu, mają zostać wydane.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Osobistym sekretarzem papieża Jana Pawła II w latach 1978–2005 był kardynał Stanisław Dziwisz
Osobistym sekretarzem papieża Jana Pawła II w latach 1978–2005 był kardynał Stanisław Dziwisz (PAP, Fot: Jacek Bednarczyk)
d19imvo

Dokładnie 39 lat temu Karol Wojtyła został wybrany papieżem. - Byłem wtedy na Placu Świętego Piotra, przy fontannie - mówił w RMF FM kard. Stanisław Dziwisz. Dodał, że wiedział o wyborze wcześniej, przed jego ogłoszeniem. - Wezwali mnie, jeszcze na konklawe - powiedział.

- Poważna prasa, środki przekazu liczyły się z tym, że może wyjść jeden z kardynałów spoza Włoch i tym kardynałem po prostu miał być Karol Wojtyła - dodał.
Kard. Dziwisz sporą część swojego życia spędził u boku Karola Wojtyły. Najpierw 12 lat w Krakowie, kiedy przyszły papież był arcybiskupem, później kiedy był kardynałem i wreszcie 27 lat w Watykanie. - On stworzył dom rodzinny. Nigdy nie mówił mi co mam robić. Sekretarz powinien wiedzieć, co ma robić i jak służyć - wspominał.

Jak wygląda życie Dziwisza bez Jana Pawła II? - Kardynał nie jest na emeryturze. Odpadły sprawy administracyjne, ale pracy poza krajem jest może więcej niż wcześniej - powiedział. Jak podkreślił, ludzie domagają się od niego, by świadczył o dziedzictwie papieża.

Co zostało po Janie Pawle II?

- Myślę, że zostało wielkie dziedzictwo, do którego trzeba wrócić. Jak ja jeszcze czytam na nowo wszystkie przemówienia do Polski, to są bardzo aktualne. Są aktualne na dziś. Nie trzeba nic zmieniać, tylko wrócić do nich - zaznaczył kard. Dziwisz.
Jak dodał, Jan Paweł II zostawił po sobie nie tylko "dziedzictwo nauczania", ale też "wspaniałą osobowość". - To wyjątkowy człowiek - podsumował.

Zobacz też: Dziwisz na Marszu dla Życia i Rodziny: "Nie wolno życia ludzkiego zabijać. Zwłaszcza tych nienarodzonych!"

Mają zostać wydane notatki kardynała. - To nie będzie to łatwe, ponieważ tych tomów jest 27 - stwierdził Dziwisz. Dodał, że pisał je każdego dnia. - Starałem się, żeby były to zapisy aktualne. Codziennie jedną stronę - mówił.

d19imvo

Co w nich znajdziemy? - Fakty historyczne, ważne wydarzenia z życia Jana Pawła II, ale też takie, w których on brał udział. Na przykład dużo jest zapisanych rzeczy dotyczących zamachu, leczenia, to wszystko to jest rzecz historyczna i ogromnie ważna - zaznaczył kard. Dziwisz.

Jak powiedział, teraz te notatki są przepisywane. - To wielka robota - ocenił. Zapewnił, że nie będą cenzurowane.

Źródło: RMF FM/WP

d19imvo

Podziel się opinią

Share

d19imvo

d19imvo
Więcej tematów