Trwa ładowanie...

39. rocznica Porozumień Sierpniowych. Lech Wałęsa: robią się niebezpieczni

Jest jeszcze czas, żeby kartką wyborczą skorygować to, co dzieje się w Polsce - mówił były prezydent Lech Wałęsa podczas obchodów 39. rocznicy Porozumień Sierpniowych w Gdańsku.

Share
39. rocznica Porozumień Sierpniowych. Lech Wałęsa: robią się niebezpieczni
Źródło: PAP, fot: Adam Warżawa
d35m93m

- Jeszcze możemy kartką wyborczą dokonać korekty. Jutro będzie dużo trudniej - mówił Lech Wałęsa przed bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.

- Nie przejmujcie się tym, co się teraz dzieje. To dobrze, że w tej dyskusji są i radykałowie i głupie pomysły, bo one zmuszają nas do lepszych wyborów - dodał.

Wałęsa stwierdził również, że "w demokracji zdarzyło się paru ludzi, którzy łamią zasadę trójpodziału władzy". - Robią się coraz bardziej niebezpieczni - ostrzegał były przywódca opozycji antykomunistycznej.

Zobacz także: Kaczyński premierem po wyborach? Gowin zdradza, co mówi prezes PiS

Później, podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz i liderem PO, Wałęsa zażartował w reakcji na słowa Grzegorza Schetyny o tym, że środowiska demokratyczne zawsze będą stały przy nim. - Już niedługo - stwierdził Wałęsa.

d35m93m

- Pamiętajmy o filozofii Solidarności. Szukajmy wspólnego mianownika także teraz. Potrzebna jest nam solidarność, ale inna. Teraz potrzeba działań dostosowanych od tych czasów - mówił były prezydent. - Niemal wszystko teraz wymaga korekty: kapitalizm i demokracja też - stwierdził.

- Dziś nie mamy żadnego wspólnego mianownika, dlatego tak trudno cokolwiek zbudować. Musimy go wydyskutować - przekonywał Wałęsa.

Z kolei Grzegorz Schetyna mówił, że 31 sierpnia 1980 r. był ważnym dla Polski dniem.

d35m93m

- Nisko się kłaniamy tym, który zawdzięczamy wolność i solidarność. (...) Dzisiaj jest z nami także prezydent Dulkiewicz, która - jak się dowiedzieliśmy dzisiaj - także brała udział w tym strajku, wprawdzie z drugiej strony, ale to dobra klamra tamtych i tych czasów. Chcielibyśmy być tacy jak ci bohaterowie sierpnia, ludzie Solidarności, wolności, żebyśmy zawsze o nich mogli pamiętać i zawsze mogli ich przywoływać - powiedział lider Platformy Obywatelskie w Gdańsku.

39 lat w sali BHP Stoczni Gdańskiej Porozumień Sierpniowych, które pozwoliły na powstanie NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

W Gdańsku obchody 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, organizowane przez samorząd, poświęcone są zwycięskiemu strajkowi z 1980 r. Do Gdańska przyjechali także polscy samorządowcy z całego kraju, którzy podpiszą w ECS 21 tez samorządowych. To symboliczne nawiązanie do historycznych 21 postulatów strajkujących stoczniowców w 1980 r.

Premier Mateusz Morawiecki z NSZZ Solidarność

Obecna "Solidarność" uczciła rocznicę w osobnych uroczystościach, na które przybył premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, pomnikiem Anny Walentynowicz, jednej z bohaterek strajków w 1980 r. oraz pomnikiem Jana Pawła II.

d35m93m

Podczas uroczystej mszy świętej w bazylice św. Brygidy homilię w czasie mszy wygłosił metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. W Sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisana zostanie umowa między NSZZ "Solidarność" a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która powoła do życia Instytut Dziedzictwa Solidarności.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d35m93m

Podziel się opinią

Share
d35m93m
d35m93m
Więcej tematów