Polska39% Polaków pozytywnie o członkostwie w UE

39% Polaków pozytywnie o członkostwie w UE

39% Polaków jest przekonanych, że
członkostwo Polski w Unii Europejskiej będzie czymś dobrym;
przeciwnego zdania jest 29% - wynika z kwietniowego sondażu
OBOP. Co czwarty Polak (25%) uważa,
że członkostwo nie będzie ani dobre, ani złe.

W porównaniu z marcowym badaniem nieznacznie (po 1 punkcie proc.) spadła liczba optymistów i pesymistów. Wzrosła o 2 pkt proc. grupa ludzi nie uznających tego wydarzenia ani za dobre, ani za złe.

44% (w marcu 43%) badanych oceniło, że Polska nie jest gotowa do skorzystania z wejścia do UE ani do wywiązywania się z zobowiązań akcesyjnych. Tylko 7% (w marcu 5%) Polaków sądzi, że nasz kraj jest przygotowany dobrze i do skorzystania, i do wywiązania się z zobowiązań wobec UE.

27% (w marcu 29%) jest przekonanych, że nasz kraj jest przygotowany jedynie do skorzystania z członkostwa; 14% (bez zmian) - że Polska jest gotowa tylko do wywiązywania się ze zobowiązań wobec Unii.

Opinie o wpływie wejścia Polski do UE na sytuację naszego kraju za 10 lat są wciąż optymistyczne - zmian na lepsze za dekadę spodziewa się 62% (wzrost o 4 pkt proc.) pytanych. 11% (wzrost o 1 pkt proc.) badanych przewiduje, że nastąpią zmiany na gorsze, a 6% (spadek o 3 pkt proc.) sądzi, że wejście do UE nie będzie miało żadnego wpływu na sytuację naszego kraju.

Także opinia, że życie przyszłych pokoleń zmieni się na lepsze, ma zdecydowanie więcej zwolenników (56%, bez zmian) niż przeciwników (19%, wzrost o 1 pkt proc.). 9% (spadek o 3 pkt proc.) jest przekonanych, że członkostwo Polski w UE nie będzie miało wpływu na życie naszych dzieci, a 16% (wzrost o 2 pkt proc.) nie ma na ten temat zdania.

Aż 37% (wzrost o 1 pkt proc.) badanych obawia się negatywnego wpływu członkostwa w UE na swoje życie. 32% (spadek o 2 pkt proc.) jest zdania, że nie przyniesie im to osobiście żadnych zmian. Tylko niespełna co czwarty (23%, wzrost o 3 pkt proc.) pytany uznaje, że wejście spowoduje zmianę w jego życiu na lepsze, a 8% (spadek o 2 pkt proc.) nie potrafi tego ocenić.

Zdaniem niemal co drugiego Polaka (49%, w marcu 47%) w ciągu najbliższych dwóch lat sytuacja w kraju po wejściu do Unii zmieni się na gorsze. Zdecydowanie mniej ankietowanych (13%, w marcu 11%) sądzi, że zmieni się na lepsze. Ponad jedna czwarta (27%, w marcu 32%) badanych uważa, że pozostanie tak, jak jest dzisiaj.

Badanie przeprowadzone zostało przez OBOP w dniach 1-4 kwietnia 2004 na reprezentatywnej, losowej grupie 1000 mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)