37 samochodów dla lubuskiej policji
Lubuska policja dostała 37 nowych
samochodów. Warte około 800 tys. euro auta osobowe i busy zostały
zakupione z puli 2 mln euro przyznanych Komendzie Wojewódzkiej
Policji w Gorzowie Wlkp. z przedakcesyjnego funduszu Phare. W
uroczystości oddania aut uczestniczył szef policji Leszek Szreder
i wiceminister SWiA Andrzej Brachmański.
Nowoczesne samochody - 19 osobowych fordów mondeo i 18 transitów - zostały zakupione z tzw. części samochodowej projektu o nazwie "Poprawa efektywności pracy lubuskiej policji w aspekcie transgranicznym".
Leszek Szreder symbolicznie przekazał policjantom kluczyki do samochodów, które zostały poświęcone przez kapelana lubuskich policjantów.
Projekt mający na celu poprawę efektywności i warunków pracy lubuskiej policji, przy wykorzystaniu pieniędzy z UE, jest autorskim programem specjalistów z KWP w Gorzowie. Jest to także pierwszy w kraju tak duży projekt przedstawiony przez policję, który uzyskał całkowitą akceptację Brukseli. Cześć z 2 mln euro przeznaczono na modernizację systemów łączności i informatyzację lubuskich jednostek, zakończenie tej części projektu ma nastąpić w marcu.
Wcześniej, na konferencji prasowej w Gorzowie, wiceminister Brachmański powiedział, że ten rok będzie dobrym rokiem dla całej polskiej policji jeśli chodzi o inwestycje; będzie także rokiem informatyzacji policji. Jeszcze w tym roku w każdej komendzie w kraju będzie dostęp do bazy danych polskiej policji. Chcemy kupić kilka tysięcy komputerów. Do tego od 350 do 400 terminali przenośnych do radiowozów, by policjanci mogli sprawdzać np. dane kierowców, bez konieczności kontaktowania się ze swoimi jednostkami - powiedział Brachmański.
Podczas narady kadry kierowniczej Komendy Wojewódzkiej Policji pracę lubuskich funkcjonariuszy dobrze ocenił szef polskiej policji Leszek Szreder. Podobnego zdania był wiceminister Brachmański. W rankingu komend za ubiegły rok lubuska znalazła się na drugim miejscu w kraju. Największe sukcesy lubuscy policjanci odnosili w walce ze złodziejami samochodów, przestępczością pospolitą oraz gospodarczą.
Wiceszef MSWiA na spotkaniu z dziennikarzami przyznał, że nie we wszystkich województwach osiągane przez policję wyniki są tak dobre, jak w tych z czołówki rankingu. Nie oznacza to jednak, że szefowie tych komend od razu będą zmieniani. Te wyniki powinny być dla nich możliwością wyciągnięcia wniosków i podjęcia odpowiednich działań - powiedział.
Szreder uznał natomiast, że policja potrzebuje spokoju i stabilizacji, by jej działania zmierzające do jeszcze lepszej służby społeczeństwu szybciej przynosiły rezultaty. Trzeba nam spokoju, systematyczności i niemieszania policji do polityki. W policji najważniejsi są ludzie, czego dowodem jest przyjęta przez nas filozofia ich doboru. Polega ona obecnie nie na naborze, lecz właśnie doborze kadry - powiedział Szreder.