Trwa ładowanie...
dsk02ir
góra
26-12-2005 16:20

350. rocznica oblężenia Jasnej Góry

Dzisiejszej nocy mija 350 lat od zakończenia szwedzkiego oblężenia Jasnej Góry. W 1655 roku wojska Karola Gustawa X odstąpiły od klasztoru ponosząc klęskę. Na pamiątkę zatrzymania Potopu Szwedzkiego w jasnogórskim sanktuarium przez cały rok odbywały się jubileuszowe uroczystości. Obchody polegały głównie na modlitwach dziękczynnych za cudowną obronę klasztoru oraz kultywowaniu wartości narodowych i patriotycznych związanych z obroną Jasnej Góry i przeorem klasztoru ojcem Augustynem Kordeckim.

dsk02ir
dsk02ir

Ojciec Bogdan Waliczek, 76. następca ojca Kordeckiego powiedział, że Rok Jubileuszowy był czasem ogromnej modlitwy, leczenia tożsamości narodowej i rodzenia na nowo miłości do Ojczyzny.

Przez cały rok 18. każdego miesiąca na pamiątkę rozpoczęcia oblężenia na Jasnej Górze odbywały się uroczyste nieszpory i procesja Eucharystyczna po jasnogórskich Wałach. Najświętszy Sakrament niesiony był w monstrancji będącej darem króla Zygmunta I Starego z 1542 r., którą ojciec Kordecki błogosławił walczących w obronie klasztoru.

Kulminacyjny punkt obchodów 350-lecia cudownej obrony Jasnej Góry stanowiły uroczystości ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej 26 sierpnia, które zgromadziły ponad 100 tysięcy pielgrzymów.

W zrekonstruowanym historycznym Bastionie świętego Rocha na Jasnej Górze zorganizowana została wystawa "Jasna Góra w dobie potopu - Sanktuarium Matki Bożej za Wazów", na której zaprezentowane zostały liczne dzieła sztuki oraz historyczne eksponaty pochodzące ze zbiorów muzealnych i bibliotecznych Polski oraz Szwecji. Wśród 130 eksponatów znalazła się między innymi srebrna monstrancja fundacji króla Zygmunta l Starego z 1542 roku oraz różaniec ze srebra i bursztynu należący do ojca Kordeckiego. W Bastionie przygotowano również specjalnie na jubileusz 350-lecia "Panoramę oblężenia Klasztoru Jasnogórskiego", obejmującą łącznie ponad 900 postaci wyobrażających obrońców klasztoru i żołnierzy zgrupowań wojskowych oblegających Jasną Górę.

dsk02ir

W ramach jubileuszu odbywały się ważne spotkania naukowe; od stycznia do czerwca prowadzony był program informacyjno-edukacyjny dla młodzieży częstochowskich szkół. Dla uczniów i przez uczniów organizowane też były różnorodne konkursy, wystawy, projekcje i prezentacje. Istotny element obchodów Jubileuszu stanowiły koncerty, odbywające się w Bazylice Jasnogórskiej. Prezentowane były utwory pochodzące z okresu od połowy XVII do początków XX stulecia.

dsk02ir
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsk02ir
Więcej tematów