Polska35 tys. policjantów zrezygnuje z pracy?

35 tys. policjantów zrezygnuje z pracy?

Dobrze, że część funkcjonariuszy zachowa tzw.
prawa nabyte, ale nadal mamy zastrzeżenia do szczegółowych
rozwiązań projektu reformy emerytur mundurowych - ocenił szef
związku zawodowego policjantów Antoni Duda. Związkowcy obawiają się, że nawet 35 tys. policjantów może zrezygnować z pracy.

35 tys. policjantów zrezygnuje z pracy?
Źródło zdjęć: © PAP

- Może się okazać, że zmiana naliczania podstawy emerytury polegająca na uśrednianiu zarobków z ostatnich 3 lat służby będzie mniej korzystna od obowiązujących przepisów - ocenił przewodniczący policyjnego związku. - Każdy kto rozpoczyna inwestycję, powinien zacząć od kosztorysu. Policjanci będą musieli policzyć, co im się bardziej opłaca - dodał.

Duda przyznał, że ewentualna decyzja, czy akcja protestacyjna będzie kontynuowana, zapadnie po analizie najnowszych propozycji ministerstwa. Kilka tygodni temu w Gdański i Krakowie odbyły się protesty pracowników służb mundurowych.

W ocenie związkowców, jeśli dojdzie do "rewolucyjnej" zmiany przepisów w tym zakresie, to spowoduje pozbawienie policjantów praw nabytych, destabilizację służby, pogorszenie bezpieczeństwa w Polsce, odejście ze służby doświadczonych funkcjonariuszy, pogorszenie warunków służby oraz oddolne protesty policjantów.

W konsekwencji - według szacunków związku - z policji może odejść nawet 35 tys. funkcjonariuszy.

Wicepremier i minister SWiA Grzegorz Schetyna poinformował, że funkcjonariusze pracujący już w służbach mundurowych, ale niemający jeszcze 15-letniego stażu pracy, będą musieli do końca czerwca przyszłego roku wybrać wariant zasad emerytalnych, jakim będą podlegać.

Odnośnie do funkcjonariuszy mających ponad 15 lat stażu pracy obowiązywać będą dotychczasowe przepisy emerytalne, z kolei nowe przepisy obejmą wszystkich, którzy wstąpią do służby od początku 2010 roku.

Projekt zmienia też sposób naliczania emerytur. Obecnie średnia emerytura naliczana jest na podstawie ostatniego wynagrodzenia, jakie funkcjonariusz pobierał przed zakończeniem służby. Według nowych zasad podstawą będzie średnie uposażenie z ostatnich 3 lat służby wraz z dodatkami i nagrodami rocznymi.

Obecnie po 15 latach pracy przysługuje im emerytura w wysokości 40% podstawy uposażenia, po 28,5 roku służby - 75%.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)