Polska35. rocznica śmierci Zbigniewa Cybulskiego

35. rocznica śmierci Zbigniewa Cybulskiego

Zbigniew Cybulski
35 lat temu, 8 stycznia 1967 r., zginął tragicznie Zbigniew Cybulski, wybitny aktor, znany m.in. z filmów "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, "Rękopis znaleziony w Saragossie" i "Jak być kobietą" Wojciecha Hassa oraz "Salto" Tadeusza Konwickiego. Był pierwszym polskim aktorem filmowym, który po II wojnie światowej osiągnął rangę gwiazdy filmu europejskiego. Dla młodych Polaków stał się idolem i symbolem pokolenia.

Aktorstwo Cybulskiego charakteryzowała niechęć do rutyny, swoisty "antyprofesjonalizm" i pewna nonszlancja w stosunku do widza. Stworzył kreację młodego człowieka dźwigającego wielki ciężar przedwczesnych, dramatycznych doświadczeń, niepogodzonego ze światem, zbuntowanego i zarazem wrażliwego. Naśladowano jego sposób bycia i ubiór.

Od premiery pierwszego swego filmu "Pokolenie" w 1955 r. wystąpił w rolach głównych bądź epizodach w ponad 30 filmach polskich, francuskich i szwedzkich. Sławę zdobył przede wszystkim dzięki rolom zagranym w "Popiele i diamencie", "Pociągu", "Jak być kochaną", "Salcie" i "Szyfrach".

Drugi nurt jego twórczości filmowej stanowiły role komediowe m.in. w "Rozwodów nie będzie", "Giuseppe w Warszawie" i "Rękopis znaleziony w Saragossie". Rolę charakterystyczną odegrał w swoim ostatnim filmie "Morderca zostawia ślad". Podczas jego realizacji zginął w wypadku kolejowym.

Cybulski grał też role teatralne, m.in w warszawskim Teatrze Ateneum w: "Kapelusz pełen deszczu", "Pierwszy dzień wolności" i "Dwoje na huśtawce". Grał również w programach telewizyjnych i przedstawieniach Teatru Telewizji.

Cybulski urodził się 3 listopada 1927 r. w Kniażach koło Stanisławowa, zginął 8 stycznica 1967 r. we Wrocławiu. Studiował krótko na wydziale konsularnym Akademii Handlowej i dziennikarskim Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Krakowie. W 1953 r. ukończył z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Jego pierwszą sceną był Teatr Wybrzeże w Gdańsku, w którym zadebiutował w sztuce Fryderyka Schillera "Intryga i miłość". Tam też upamiętnił się jako współzałożyciel, aktor i reżyser legendarnego studenckiego teatrzyku "Bim-Bom". Z gdańską sceną związany był przez kilka lat. Potem przeniósł się do warszawskiego Teatru Ateneum. (kar)

Zobacz także:
w WP-Film: Zbigniew Cybulski

zbigniewrocznicaśmierć
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)