Trwa ładowanie...
d3ny4y0

35. rocznica Grudnia 1970 w Elblągu

Pod Pomnikiem Ofiar Grudnia '70 odbyły się na Placu Solidarności w Elblągu uroczystości z okazji 35. rocznicy wydarzeń Grudnia 1970 r. W wyniku brutalnych działań milicji i wojska wobec demonstrujących robotników, zginęło wtedy trzech mieszkańców tego miasta.

d3ny4y0
d3ny4y0

Niedzielne obchody rozpoczęły się nabożeństwem w elbląskim kościele św. Mikołaja, a następnie zebrani przeszli na Plac Solidarności, gdzie pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. W uroczystościach wzięli udział uczestnicy elbląskich wydarzeń oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich i młodzieżowych.

Przewodniczący zarządu regionu elbląskiego Solidarności, Mirosław Kozłowski zaapelował o jak najszybsze rozliczenie i postawienie przed sądem winnych tragedii sprzed 35 lat.

W sprawie elbląskich wydarzeń śledztwo prowadzi gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Zdaniem Kozłowskiego, mieszkańcy Elbląga powinni niezwłocznie dowiedzieć się, kto odpowiadał w ich mieście za pacyfikację manifestacji robotniczych.

W grudniu 1970 r. zostało zabitych trzech elblążan. Jeden zginął 18 grudnia w Elblągu od milicyjnej kuli. Był to Marian Sawicz, przypadkowy przechodzień, zastrzelony koło baru mlecznego, zlokalizowanego przy dzisiejszym Placu Solidarności.

d3ny4y0

Kolejni mieszkańcy Elbląga stracili życie na Wybrzeżu. Byli nimi Waldemar Rebinin oraz Zbyszek Godlewski, który autorom solidarnościowej pieśni o Janku Wiśniewskim posłużył jako pierwowzór.

Na niedzielnych uroczystościach pojawiła się rodzina Godlewskiego. Jego bliscy chcieliby poznać prawdę o tym jak doszło do śmierci Zbyszka. Liczą przy tym na prezydenta-elekta Lecha Kaczyńskiego, który - ich zdaniem - mógłby doprowadzić do wyjaśnienia wszystkich okoliczności towarzyszących śmierci Zbyszka Godlewskiego.

d3ny4y0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ny4y0
Więcej tematów