33. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna wyrusza na Jasną Górę
"Ja wierzę, że to Ty!" - to hasło 33. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej, która 5 sierpnia wyrusza ze stolicy na Jasną Górę. Przed wyjściem na pątniczy szlak pielgrzymi wezmą udział w Mszy św. o godzinie 5.30 w kościele akademickim św. Anny.
05.08.2013 | aktual.: 05.08.2013 05:57
Jak co roku pielgrzymka liczy kilkanaście grup, z których każda ma swój kolor, i tak na przykład, jest: Amarantowa, Błękitna, Szara. W pielgrzymce uczestniczą: studenci, młodzież ze szkół średnich, gimnazjaliści oraz osoby dorosłe. Chcą nabrać sił duchowych, idą w różnych intencjach - proszą i dziękują za łaski Boże. Pielgrzymka to dla nich czas rekolekcji w drodze, czas modlitwy i pojednania z Bogiem.
Pątnicy idą do częstochowskiego sanktuarium, aby 15 sierpnia wziąć udział w uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pokonują trasę liczącą około 290. kilometrów. Tradycyjnie nocują w namiotach lub stodołach.
W Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej bierze udział około 3-4 tysięcy pątników. Wyjątek stanowiła pielgrzymka w 1991 roku, w której w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, odbywającymi się w Częstochowie, uczestniczyło około 12 tysięcy osób.
Początki pielgrzymki akademickiej sięgają drugiej połowy lat 70., gdy Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński zaproponował zorganizowanie pątniczego szlaku łączącego sanktuaria maryjne Mazowsza. Pierwsza taka pielgrzymka wyruszyła w sierpniu 1981 roku. Od tego czasu młodzież co roku wędruje na Jasną Górę historycznym szlakiem sanktuariów, zwanym "drogą zapomnianych pielgrzymek".
Tradycja pielgrzymowania w chrześcijaństwie sięga czasów starożytnych. W Polsce za pierwszą pielgrzymkę uważa się w 1000 roku podróż cesarza Ottona III i Bolesława Chrobrego do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Pierwsze zorganizowane grupy pątników wyruszały na Jasną Górę już w XVI wieku. Z kolei tradycja pielgrzymek z Warszawy sięgają 1711 roku.