Trwa ładowanie...
d1vbfmn
24-05-2008 14:25

320 tys. podpisów - Trzech Króli wolne od pracy?

Już 321 tys. podpisów poparcia zebrał komitet inicjatywy ustawodawczej pod obywatelskim projektem ustawy o ustanowieniu 6 stycznia - święta Trzech Króli - dniem wolnym od pracy. To ponad trzykrotnie więcej niż wymagana liczba - 100 tysięcy podpisów - aby obywatelski projekt trafił pod obrady parlamentu.

d1vbfmn
d1vbfmn

Pomimo tego, że zebrano już wystarczającą liczbę podpisów, będą one nadal zbierane do 17 czerwca. Naszą ambicją jest zdobycie liczby jeszcze większej - powiedział na konferencji prasowej pełnomocnik komitetu, prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.

Zapowiedział, że 24 czerwca listy z podpisami trafią do marszałka Sejmu.

Kropiwnicki zaznaczył, że 321 tys. podpisów to głosy sprawdzone i są to listy co do których nie ma dziś wątpliwości. Podkreślił, że najwięcej podpisów zebrano w diecezji tarnowskiej, której przedstawiciele przywieźli ich ponad 218 tys.

Według Kropiwnickiego, w zbieraniu podpisów uczestniczą m.in. Chrześcijański Ruch Samorządowy, Łódzkie Porozumienie Obywatelskie, NSZZ "Solidarność", Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Liga Polska. Prezydent Łodzi przyznał, że nie ma kłopotów ze zbieraniem podpisów pod tą inicjatywą.

d1vbfmn

Jest to jeden z tych momentów, w których odzyskujemy to, co komuna Polsce zabrała- zaznaczył. Przypomniał, że to święto istniało w Polsce od momentu chrztu Polski, przez następne tysiąc lat. Istniało pomimo rozbiorów, okupacji, było świętowane jako dzień wolny od pracy i dopiero za czasów niesławnej pamięci Władysława Gomułki zostało usunięte z kalendarza dni wolnych od pracy - powiedział.

Kropiwnicki liczy, że jeszcze w tym roku ustawa przejdzie przez parlament i zostanie podpisana przez prezydenta. Mamy nadzieję, że święto przywrócone do kalendarza będzie świętowane jako dzień wolny od pracy już w roku 2009 - dodał.

W marcu do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego trafił obywatelski projekt ustawy wraz z pierwszym, obowiązkowym tysiącem podpisów z poparciem. Był to pierwszy etap procedury dotyczącej postępowania z inicjatywą obywatelską. Po sprawdzeniu przez marszałka Sejmu, że w dostarczonych mu dokumentach nie ma uchybień, komitet inicjatywy obywatelskiej mógł przystąpić do dalszego zbierania podpisów z poparciem, tak by było ich co najmniej 100 tysięcy. Na zebranie tej liczby komitet inicjatywy ma 3 miesiące.

Inicjatorzy przypominają, że w Polsce do roku 1960 Dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i był to jednocześnie dzień wolny od pracy. W uzasadnieniu przekazanym m.in. marszałkowi Sejmu napisali, że święto Trzech Króli jest najstarszym ze świąt chrześcijańskich związanych z narodzinami Jezusa Chrystusa, obchodzonym nawet wcześniej niż święta Bożego Narodzenia.

d1vbfmn

Przyczyną wyjątkowego znaczenia święta Trzech Króli jest jego uniwersalne przesłanie. "Pokłon Mędrców ze Wschodu, nie będących członkami Narodu Izraela, oznaczał bowiem potwierdzenie misji Zbawiciela w wymiarze ponadnarodowym" - napisali.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli, Kościół katolicki obchodzi 6 stycznia. Kończy ono trwające od wigilii obchody świąt Bożego Narodzenia. Katolicy mają w tym dniu obowiązek uczestnictwa w mszy św. tak jak w niedzielę.

d1vbfmn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vbfmn
Więcej tematów