Trwa ładowanie...
d40dpnj
11-08-2006 16:10

31% poparcia dla PO, 27% - PiS

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na
początku sierpnia zwyciężyłaby Platforma Obywatelska - 31%
(wzrost o 4 pkt. proc. w porównaniu z lipcem). Na drugim miejscu
jest Prawo i Sprawiedliwość - 27% (spadek o 2 pkt. proc.) -
wynika z najnowszego sondażu CBOS. W sondażu TNS OBOP PO ma 30% poparcia, a PiS - 29%.

d40dpnj
d40dpnj

Do Sejmu weszłyby jeszcze: Samoobrona - 10% (bez zmian w porównaniu z lipcem) oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej - 6% (bez zmian).

Poniżej progu wyborczego znaleźli się m.in.: Liga Polskich Rodzin - 4% (wzrost o 1 pkt. proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe - 3% (bez zmian w porównaniu z badaniem lipcowym), Socjaldemokracja Polska - 2% (bez zmian) oraz Partia Demokratyczna-demokraci.pl - 1% (bez zmian).

Udział w wyborach parlamentarnych zadeklarowało 54% ankietowanych (wzrost od lipca o 2 pkt proc.).

Badanie zrealizowano w dniach 4-7 sierpnia 2006 roku na 952- osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

d40dpnj

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w sierpniu wygrałaby je Platforma Obywatelska z 30 proc. poparciem, drugi wynik uzyskałby PiS z 29 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP.

W porównaniu z lipcem poparcie dla PO spadło o 2 pkt proc., a dla PiS wzrosło o 5 pkt proc.

Do Sejmu weszłyby też Samoobrona z 8 proc. poparciem (wzrost o 1 pkt proc.), SLD - 6 proc. (spadek o 4 pkt proc.) i PSL - 6 proc. (wzrost o 3 pkt proc.)

Poza Sejmem znalazłyby się: SdPl - 3% (spadek o 1 pkt proc.), LPR - 3% (bez zmian), Krajowa Partia Emerytów i Rencistów - 1% (spadek o 1 pkt proc.) oraz Partia Demokratyczna - demokraci.pl - 1%, (wzrost o 1 pkt proc.)

d40dpnj

Zamiar wzięcia udziału w wyborach zadeklarowało 53% ankietowanych (w lipcu - 52%), przy czym 31 proc. składało tę deklarację w sposób zdecydowany. Jak podkreśla OBOP, faktyczna frekwencja oscyluje nie wokół łącznej liczby osób, które zapowiadają zamiar głosowania, ale wokół odsetka osób, które zdecydowanie potwierdzają gotowość pójścia do urn.

Należałoby zatem spodziewać się, że gdyby wybory miały odbywać się teraz, to uczestniczyłaby w nich mniej więcej jedna trzecia uprawnionych - komentuje ośrodek.

15% respondentów raczej nie wzięłoby udziału w wyborach, 26% na pewno nie poszłoby do urn.

Sondaż TNS OBOP zrealizowano w dniach 3-7 sierpnia na reprezentatywnej, losowej 952-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18 roku życia.

d40dpnj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40dpnj
Więcej tematów