300 tysięcy Polaków wzięło udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa
Już po raz piętnasty Polska uczestniczyła w święcie kultury, którego głównym celem jest promocja regionalnego dziedzictwa kulturowego. W tym roku impreza, w której regularnie biorą udział wszystkie kraje europejskie oraz Armenia, Azerbejdżan, Gruzja i Turcja, przebiegała pod hasłem: "Ludzie gościńca, wędrowcy, pielgrzymi, tułacze". Z bogatej oferty programowej EDD skorzystało około 300 tysięcy Polaków.
03.12.2007 | aktual.: 05.12.2007 15:16
8 września 2007 w Toruniu odbyło się uroczyste otwarcie Europejskich Dni Dziedzictwa, połączone z obchodami 10 rocznicy wpisania średniowiecznej zabudowy miasta na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas dwóch weekendów w imprezach, które odbywały się w całej Polsce, udział wzięło ponad 300 tysięcy Polaków. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się pielgrzymki, zwiedzanie miejsc zabytkowych z przewodnikiem, inscenizacje wydarzeń historycznych, wystawy, odczyty, koncerty, konkursy.
Tegoroczne hasło "Ludzie gościńca, wędrowcy, pielgrzymi, tułacze" - po raz pierwszy wspólne dla wszystkich regionów, zainspirowało organizatorów do przygotowania ponad 1300 imprez skierowanych do szerokiego grona odbiorców, także różnych grup wiekowych. Wszystkie imprezy, a także muzea, zabytki były udostępnione zwiedzającym bezpłatnie. Ważnym celem organizatorów i koordynatorów wydarzeń EDD jest edukacja historyczna, uświadamianie wartości zabytków i ich ochrony.
Patronat honorowy nad Europejskimi Dniami Dziedzictwa objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami były Polskie Koleje Państwowe Przewozy Regionalne Sp. z o.o. - Oficjalny Przewoźnik EDD, Centrum Edukacji Obywatelskiej. Patroni medialni ogólnopolscy to dziennik Rzeczpospolita, portal Wirtualna Polska , TVP2, Magazyn "Zabytki Heritage". Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków.
Temat EDD na 2008 rok - "Korzenie Tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny" - z pewnością będzie równie inspirujący.
Komisja Europejska – zgodnie z Decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1983/2006/EC z dnia 18 grudnia 2006 – ogłosiła rok 2008 Rokiem Dialogu Międzykulturowego i zaleciła państwom członkowskim, aby także krajowe tematy przewodnie Europejskich Dni Dziedzictwa nawiązywały do tej idei.
Korzenie Tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny to temat odwołujący się do tradycji wielokulturowości i tolerancji polskiego społeczeństwa, od tradycji Rzeczpospolitej Obojga Narodów poczynając. (mg)