Trwa ładowanie...
d3eh4nb
13-09-2005 16:05

300 tys. dzieci jest zmuszanych do walki

Ponad 300 tys. dzieci zmuszanych jest do walki z bronią w ręku w ponad 30 toczących się na całym świecie konfliktach - wynika z danych Funduszu Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). Od początku września UNICEF prowadzi kampanię społeczną, która ma zwrócić uwagę na dramat dzieci-żołnierzy.

d3eh4nb
d3eh4nb

W wielu krajach dzieci wcielane są do wojska od najmłodszych lat. Najczęściej są one porywane lub siłą zabierane przez armie rebelianckie ze szkół - powiedziała podczas dyskusji na temat dzieci-żołnierzy, która we wtorek odbyła się w Warszawie, dyrektor ds. komunikacji w UNICEF Polska Ewa Falkowska.

Dla przykładu w Ugandzie, gdzie od ponad 20 lat trwa wojna domowa, porwano i wcielono do armii ok. 25 tys. dzieci - dodała.

Wyjaśniła, że mali żołnierze są szczególnie cenni dla rebeliantów, ponieważ kiedy już przełamie się ich pierwszy opór stają się bezwzględnie posłuszni. Dzieci są też o wiele odważniejsze niż dorośli, bo często nie zdają sobie sprawy, co może im grozić, ale przede wszystkim mało jedzą, nie trzeba im płacić żołdu ani dawać munduru. Wystarczy broń.

Zanim jednak dziecko trafi na front, trzeba je złamać, zmusić do tego, by walczyło. Dlatego stosuje się wobec nich przemoc psychiczną i fizyczną: głodzi, bije, podaje narkotyki. Zdarza się, że zabija się na jego oczach rodziców lub każe się to zrobić samemu dziecku - powiedziała Falkowska.

d3eh4nb

Podkreśliła, że skutki takich działań są trudne do odwrócenia. Ich skala wartości jest odwrócona, są wyobcowane, większość z tych dzieci nigdy nie nauczy się czytać ani pisać - powiedziała.

Szef wydziału do spraw zwalczania terroryzmu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Krzysztof Liedel podkreślił, że dzieci są też często werbowane przez terrorystów. Jak wyjaśnił, dzieckiem dużo łatwiej niż dorosłym można manipulować oraz zwalczyć u niego odruchy wynikające z instynktu samozachowawczego, co pozwala wykorzystywać je w samobójczych zamachach.

Od początku lat 80. UNICEF stara się przeciwdziałać temu zjawisku. Pomaga m.in. w uwalnianiu dzieci-żołnierzy z armii, a następnie organizuje dla nich kompleksową pomoc w specjalnie zorganizowanych obozach. Dzieci mają tam zapewnioną opiekę psychologa, a także edukację. Jednocześnie UNICEF poszukuje ich rodzin. Takie programy pomocy przeprowadził m.in. w Sierra Leone, Afganistanie czy Demokratycznej Republice Konga.

Wszyscy, którzy chcą wesprzeć kampanię UNICEF na rzecz dzieci- żołnierzy mogą wpłacić pieniądze na konto funduszu: 41 1020 1013 0000 0702 0005 9055 lub też wysłać sms na numer 72 01 (tylko dla użytkowników sieci Plus GSM).

Kampania potrwa do połowy października. W tym samym czasie w kinach zobaczyć można film "Głosy niewinności", który opowiada o tragedii dzieci-żołnierzy.

d3eh4nb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eh4nb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj