Trwa ładowanie...
d2rgabm
RMF FM

30 marca sąd zajmie się sprawą ułaskawienia przez prezydenta Mariusza Kamińskiego

• Kamiński i trzech innych funkcjonariuszy CBA zostało skazanych za przekroczenie uprawnień
• Wszyscy zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę
• Sąd może zwrócić się z pytaniem do Sądu Najwyższego lub sam podejmie decyzję
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister Mariusz Kamiński
Minister Mariusz Kamiński (PAP, Fot: Rafał Guz)
d2rgabm

30 marca Sąd Okręgowy w Warszawie podejmie decyzję w sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i trzech innych funkcjonariuszy CBA, skazanych za przekroczenie uprawnień i nielegalne podsłuchy w "aferze gruntowej". W listopadzie wszyscy zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - informuje RMF FM.

Jakie decyzje może podjąć sąd, skoro w listopadzie wszyscy zostali ułaskawieni przez prezydenta? Andrzej Duda ułaskawił osoby skazane nieprawomocnie, czyli według prawa wciąż niewinne.

Sąd formalnie podejmie 30 marca decyzję w sprawie złożonych od wyroku apelacji, jednak może też zwrócić się do Sądu Najwyższego z pytaniem, jak ma traktować tak nietypowe ułaskawienia.

d2rgabm

To oczywiście odłoży wyjaśnienie sprawy o kolejne miesiące. Do czasu tych decyzji wszelkie działania związane z ułaskawieniem, jak wydanie skazanym odpowiednich zaświadczeń - zostały wstrzymane.

W marcu ubiegłego roku Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał na kary więzienia b. szefów CBA, w tym Mariusza Kamińskiego (3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk), m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy "aferze gruntowej" w 2007 r. Proces dotyczył operacji CBA z 2007 r. CBA zakończyło tę operację specjalną wręczeniem Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. tzw. kontrolowanej łapówki za "odrolnienie" gruntu na Mazurach w kierowanym przez Andrzeja Leppera ministerstwie rolnictwa. Finał akcji miał utrudnić przeciek, wskutek czego z rządu odwołano szefa MSWiA Janusza Kaczmarka. Na początku listopada Mariusz Kamiński złożył apelację od wyroku w sprawie tzw. afery gruntowej, podobnie jak były wiceszef Biura Maciej Wąsik.

W czerwcu 2012 r. ten sam sąd, który w marcu ubiegłego roku skazał podsądnych, niejednogłośnie umorzył na wniosek obrony ten proces - jeszcze przed jego rozpoczęciem. Podstawą był "brak znamion przestępstwa". W grudniu 2012 r. na wniosek prokuratury i pokrzywdzonych Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił to umorzenie i nakazał przeprowadzenie procesu. Obie decyzje wydano tajnie.

W listopadzie ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda ułaskawił byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i byłych funkcjonariuszy biura skazanych za działania w "aferze gruntowej", m.in. wiceszefa Macieja Wąsika. Zgodnie z art. 139. konstytucji prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu.

Mariusz Kamiński w rządzie Beaty Szydło jest ministrem, koordynatorem służb specjalnych.

d2rgabm

Podziel się opinią

Share

d2rgabm

d2rgabm
Więcej tematów