Trwa ładowanie...
d33yui7
d33yui7
d33yui7

30 lipca 1898 - Zmarł Otto von Bismarck

Zmarł Otto von Bismarck, premier pruski, architekt zjednoczenia Niemiec i pierwszy kanclerz odnowionej Rzeszy Niemieckiej, zwany "Żelaznym Kanclerzem".

30 lipca 1941 - Układ Sikorski-Majski

Polski rząd emigracyjny generała Władysława Sikorskiego podpisał w Londynie układ ze Związkiem Radzieckim o wznowieniu stosunków dyplomatycznych i udzielaniu sobie pomocy w walce z hitlerowskimi Niemcami. Na tej podstawie utworzono w ZSRR Armię Polską, a setki tysięcy Polaków zostało zwolnionych z łagrów i miejsc zesłania.

30 lipca 1944 - Powstanie Warszawskie: Sowieci docierają na dalekie przedpola Pragi

30 lipca jednostki korpusu sowieckiego docierają na dalekie przedpola Pragi, w rejon Radzymina, Wołomina i Okuniewa. W Śródmieściu pojawia się po raz pierwszy, w jawnym kolportażu ulicznym, konspiracyjna dotychczas prasa polska.

W mieście panuje nastrój odprężenia, mimo że na ulicach widzi się piesze i zmotoryzowane niemieckie patrole policyjne i oddziały wojskowe. Premier Stanisław Mikołajczyk przylatuje do Moskwy na rozmowy ze Stalinem.

d33yui7

Kartki z kalendarza udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.

30 lipca -101 - Bitwa pod Vercellae

Legiony rzymskie dowodzone przez konsula Gajusza Mariusza powstrzymały marsz germańskich najeźdźców z plemienia Cymbrów. Bitwa zakończyła się gigantyczną klęską barbarzyńców - zginęło 90-140 tys. Germanów. Gajusz Mariusz jako zbawca republiki został okrzyknięty Trzecim Założycielem Rzymu. 16783280,I defenestracja praska"

d33yui7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d33yui7
Więcej tematów