Trwa ładowanie...
d14aju9
d14aju9
d14aju9

30 lipca 1898 - Zmarł Otto von Bismarck

Zmarł Otto von Bismarck, premier pruski, architekt zjednoczenia Niemiec i pierwszy kanclerz odnowionej Rzeszy Niemieckiej, zwany "Żelaznym Kanclerzem".

30 lipca 1941 - Układ Sikorski-Majski

Polski rząd emigracyjny generała Władysława Sikorskiego podpisał w Londynie układ ze Związkiem Radzieckim o wznowieniu stosunków dyplomatycznych i udzielaniu sobie pomocy w walce z hitlerowskimi Niemcami. Na tej podstawie utworzono w ZSRR Armię Polską, a setki tysięcy Polaków zostało zwolnionych z łagrów i miejsc zesłania.

30 lipca 1944 - Powstanie Warszawskie: Sowieci docierają na dalekie przedpola Pragi

30 lipca jednostki korpusu sowieckiego docierają na dalekie przedpola Pragi, w rejon Radzymina, Wołomina i Okuniewa. W Śródmieściu pojawia się po raz pierwszy, w jawnym kolportażu ulicznym, konspiracyjna dotychczas prasa polska.

W mieście panuje nastrój odprężenia, mimo że na ulicach widzi się piesze i zmotoryzowane niemieckie patrole policyjne i oddziały wojskowe. Premier Stanisław Mikołajczyk przylatuje do Moskwy na rozmowy ze Stalinem.

d14aju9

Kartki z kalendarza udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.

30 lipca -101 - Bitwa pod Vercellae

Legiony rzymskie dowodzone przez konsula Gajusza Mariusza powstrzymały marsz germańskich najeźdźców z plemienia Cymbrów. Bitwa zakończyła się gigantyczną klęską barbarzyńców - zginęło 90-140 tys. Germanów. Gajusz Mariusz jako zbawca republiki został okrzyknięty Trzecim Założycielem Rzymu. 16783280,I defenestracja praska"

d14aju9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d14aju9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj