Świat30 lat temu usłyszeliśmy pamiętne słowa "Papieża Wolności"

30 lat temu usłyszeliśmy pamiętne słowa "Papieża Wolności"

30 lat po pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski przypominamy sobie te pamiętne dni. Dni, które zmieniły oblicze nie tylko Polski. W archikatedrze warszawskiej odbędą się uroczystości rocznicowe. Zaprasza na nie proboszcz świątyni, ksiądz Bogdan Bartołd, który przypomina, że właśnie od Archikatedry Ojciec Święty rozpoczynał swą pielgrzymkę 2 czerwca 1979 roku.

30 lat temu usłyszeliśmy pamiętne słowa "Papieża Wolności"

To tutaj Papież przybył z lotniska po oficjalnych powitaniach i tutaj skierował do Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego słowa, że jest on zwornikiem Kościoła warszawskiego i Kościoła w Polsce. Z Archikatedry Jan Paweł II udał się na plac Zwycięstwa, gdzie przyzywał Ducha Świętego, by odnowił oblicze tej ziemi.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się w Archikatedrze o godzinie 19.00 mszą świętą dziękczynną za dar Jana Pawła II, z modlitwą o Jego beatyfikację. Podczas liturgii będzie śpiewał Chór Pokolenia JPII przy Centrum Myśli Jana Pawła II. Po koncercie poświęconym Ojcu Świętemu wierni zapalą znicze przed tablicą upamiętniającą wizytę Papieża. "Zapalimy to Boże światełko dla Jana Pawła II" - mówi ksiądz Bartołd. Wyraził też przekonanie, że Ojciec Święty będzie podczas spotkania nie tylko wspominany, lecz także obecny duchowo.

Ksiądz Bogdan Bartołd przez kilkanaście lat był rektorem warszawskiego kościoła św. Anny, przed którym Jan Paweł II spotkał się w 1979 roku z polską młodzieżą. Wówczas ksiądz Bartołd był wśród młodych witających Papieża. Jak podkreśla, swą posługę w Archikatedrze warszawskiej traktuje także jako służbę świadka tamtych wydarzeń.

- Jest moim obowiązkiem przekazać młodemu pokoleniu to wszystko, co myśmy wtedy jako młodzi ludzie przeżywali - mówi ks. Bogdan Bartołd.

Konferencja naukowa - "Papież Wolności"

W sejmie i Domu Arcybiskupów Warszawskich odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana "Papież Wolności". Sesja odbywa się dla upamiętnienia 30 rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, oraz 20. rocznicy przemian demokratycznych w Polsce i Europie.

Pierwsza część konferencji odbywać się będzie w sejmie. Zostaną tam zaprezentowane wyniki programu badań społecznych Centrum Myśli Jana Pawła II - "Polacy wobec dziedzictwa Jana Pawła II". Komentować je będą profesor Krzysztof Koseła z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Tomasz Żukowski (UW), Barbara Fedyszak-Radziejowska (PAN) i Mikołaj Jasiński (UW).

Mirosława Grabowska z Centrum Badania Opinii Społecznej UW przedstawi referat na temat katolicyzmu w Polsce jako siły budującej społeczeństwo i wzmacniającej jednostkę. Profesor Jose Casanova z Georgetown University wygłosi wykład zatytułowany "Religia a dynamika wolności. Polska, Europa, świat".

Druga część konferencji odbędzie się po południu w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Tu zostanie podjęty temat zakresu zmian wywołanych przez pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w perspektywie uniwersalnej, znaczenia tej wizyty w dziejach naszego kraju i działaniu Opatrzności.

Głos na ten temat zabiorą: profesor Giovanni Barberini z Uniwersytetu w Perugii, profesorowie Wojciech Roszkowski z Polskiej Akademii Nauk i Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz ojciec profesor Jacek Salij z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Patronat nad konferencją objęli: metropolita warszawski - arcybiskup Kazimierz Nycz, marszałek sejmu - Bronisław Komorowski oraz prezydent Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (435)