30 lat Ruchu Młodej Polski
Ruch Młodej Polski obchodzi w tym roku 30. rocznicę swego powstania. Na dwudniowe uroczystości do Gdańska przybyli byli działacze tej organizacji.
26.09.2009 22:50
Na Uniwersytecie Gdańskim odbywa się konferencja pod hasłem "Korzenie Solidarności 30-lecie Ruchu Młodej Polski". Na uczelni pojawili się marszałkowie Sejmu i Senatu Bronisław Komorowski i Bogdan Borusewicz, a także Aleksander Hall, czy Arkadiusz i Sławomir Rybiccy.
Ruch Młodej Polski pełnił bardzo ważną rolę w opozycji demokratycznej PRL i w odzyskaniu niepodległości - twierdzi historyk profesor Andrzej Friszke. Jego zdaniem organizacja pomogła w budowaniu struktur solidarnościowych w latach 80-tych i w organizacji strajków sierpniowych. Zdaniem historyka Ruch stworzył pokoleniową organizację wymagającą od swoich działaczy wielkiej odwagi i determinacji.
Jutro, podczas drugiego dnia konferencji, wręczone zostaną odznaczenia ministra edukacji narodowej w Dworze Artusa. Złożone zostaną też kwiaty pod pomnikiem Jana III Sobieskiego i na skwerze im. Dariusza Kobzdeja przy pamiątkowym kamieniu.
Ruch Młodej Polski powstał w 1979 roku i uważany jest za organizację, która dała podwaliny pod powstanie "Solidarności". W czasie strajków w Stoczni Gdańskiej działacze ruchu Maciej Grzywaczewski i Arkadiusz Rybicki namalowali na drewnianych tablicach słynne 21 postulatów.