Trwa ładowanie...
d2dn649
sondaż
31-01-2005 15:05

3/4 Polaków negatywnie o rynku pracy w swojej miejscowości

Blisko trzy czwarte Polaków (73%) negatywnie ocenia sytuację na rynku pracy w swojej miejscowości: 30% ocenia, że w ich miejscowości i okolicach nie można znaleźć żadnej pracy, a 43%, że trudno jest o jakąkolwiek pracę - wynika z sondażu CBOS.

d2dn649
d2dn649

Tylko co setny respondent (1%) jest przekonany, że bez większych problemów można znaleźć w Polsce odpowiednią pracę. W ocenie co czwartego respondenta (24%) znaleźć pracę można, ale trudno jest o pracę odpowiednią. 2% ankietowanych nie miało na ten temat zdania.

Sondaż przeprowadzono w dniach 7-10 stycznia 2005 roku na liczącej 1089 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

28% ankietowanych zatrudnionych raczej nie liczy się z możliwością utraty obecnej pracy, 30% jest zdania, że jest to - w ich przypadku - raczej mało prawdopodobne. 35% respondentów liczy się z możliwością utraty obecnej pracy, w tym 12% bardzo poważnie się z tym liczy. 7% respondentów nie ma na ten temat zdania.

Z całorocznych danych za 2004 r. (analizą objęto 11 820 badanych, w tym 5389 pracujących) wynika, że najtrudniejsza sytuacja jest na rynku pracy w województwach: warmińsko-mazurskim i kujawsko- pomorskim. Tam średnio aż 46% respondentów uważa, że w ich miejscu zamieszkania lub okolicy nie ma żadnej pracy, 44% jest zdania, że trudno o jakąkolwiek pracę, a tylko 9% - że istnieje jakaś możliwość znalezienia pracy.

d2dn649

Na Podlasiu, Lubelszczyźnie i w woj. świętokrzyskim 38% mieszkańców jest zdania, że w ich miejscu zamieszkania lub okolicy nie ma żadnej pracy, 46% uważa, że trudno o jakąkolwiek pracę, natomiast 13%, że istnieje jakaś możliwość znalezienia pracy.

Najbardziej optymistycznie oceniano sytuację na rynkach pracy w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, pomorskim, opolskim i śląskim. Średnio 25% ankietowanych z tych województw uważa, że w miejscu zamieszkania lub okolicy nie ma żadnej pracy, 46% - że trudno o jakąkolwiek pracę, zaś 27%, że istnieje jakaś możliwość znalezienia pracy.

W pozostałych województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, łódzkim, małopolskim i podkarpackim odpowiedzi respondentów kształtują się następująco: 31% ankietowanych uważa, że w miejscu zamieszkania lub okolicy nie ma żadnej pracy, 46% - że trudno o jakąkolwiek pracę, a 21% - że istnieje jakaś możliwość znalezienia pracy.

Na brak jakiejkolwiek pracy w miejscu zamieszkania lub okolicy szczególnie często wskazują badani, znajdujący się w złych warunkach materialnych, emeryci, renciści, rolnicy, najgorzej sytuowani, bezrobotni. Natomiast im wyższy jest status zawodowy i materialny respondentów, tym rzadziej wystawiają tak skrajne oceny.

Zdecydowanie najlepiej oceniany jest wielkomiejski rynek pracy; prawie połowa mieszkańców największych miast twierdzi, że można tam znaleźć jakieś zatrudnienie, choć nie zawsze odpowiednie.

d2dn649
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dn649
Więcej tematów