Trwa ładowanie...
d2kskup

280 kart w ciągu dwóch tygodni. Jak działa pakiet onkologiczny na Pomorzu?

280 "zielonych kart" onkologicznych wydano od początku roku na Pomorzu - podaje Radio Gdańsk. Zgodnie z założeniem pakietu onkologicznego znacznie skrócić ma się diagnostyka chorych na raka. Przepustką jest "zielona karta", którą choremu wystawia lekarz rodzinny lub specjalista w szpitalu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
280 kart w ciągu dwóch tygodni. Jak działa pakiet onkologiczny na Pomorzu?
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d2kskup

Od początku roku wypisano już 11 tysięcy takich dokumentów w kraju. Mogą je również otrzymać osoby, u których zdiagnozowano nowotwór przed 1 stycznia.

Prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Szymon Chrostowski podkreśla, że dzięki pakietowi zostały zniesione limity w leczeniu raka. - Chorzy czekali na te zmiany i już widzą korzyści. Nie będą musieli długo czekać na badania i będą się czuli zaopiekowani. Chociaż dopiero pod koniec lutego będzie wiadomo, ile kosztuje realizacja tych zmian - mówi.

Z kolei Prezes Federacji Pacjentów Polskich Stanisław Maćkowiak uważa, że pakiet onkologiczny dzieli chorych. W jego opinii takie pakiety potrzebne są dla wszystkich schorzeń. - Każdego pacjenta powinno się otaczać taką samą uwagą i opieką - ocenia.

Pacjent, który otrzymał od lekarza POZ "zieloną kartę" wkracza na ścieżkę szybkiej diagnostyki. Gwarantuje mu to przyjęcie w ciągu 2 tygodni przez onkologa. Kiedy trafi do szpitala, zajmie się nim konsylium - zespół specjalistów, którzy ustalą plan leczenia. Od momentu, gdy chory zostanie wpisany na listę oczekujących na wizytę u specjalisty do postawienia diagnozy, nie powinno minąć więcej niż 9 tygodni.

d2kskup

Podziel się opinią

Share

d2kskup

d2kskup
Więcej tematów