Trwa ładowanie...
d1xjlcs
08-05-2014 09:30

28. Warszawskie Spotkania Muzyczne - od soboty

28. Warszawskie Spotkania Muzyczne rozpoczną się w sobotę koncertem z utworami polskich kompozytorów współczesnych. W programie tegorocznych spotkań znalazły się też m.in. kompozycje hiszpańskiego i włoskiego renesansu oraz muzyka Andrzeja Panufnika.

d1xjlcs
d1xjlcs

Na festiwalu wystąpią m.in. skrzypaczka Agata Szymczewska, baryton Jarosław Bręk, wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz, pianiści Marek Bracha i Grzegorz Skrobiński oraz Sinfonia Iuventus, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus i Polski Chór Kameralny. Będzie można usłyszeć kompozycje Andrzeja Panufnika, którego 100. rocznica urodzin przypada w tym roku. W Warszawie gościć będzie hiszpański zespół More Hispano - Vicente Parrilla, który zaprezentuje muzykę hiszpańskiego i włoskiego renesansu w improwizacyjnym ujęciu. Standardy jazzowe z harmonijką i wibrafonem zagra zespół We4.

Impreza zostanie zainaugurowana w sobotę koncertem w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Publiczność usłyszy po raz pierwszy najnowsze utwory polskich kompozytorów współczesnych: Grzegorza Duchnowskiego, Marcina Błażewicza, Władysława Słowińskiego i Tomasza Jakuba Opałki. Trzy utwory zostały napisane na zamówienie w ramach programu "Kolekcje - Zamówienia kompozytorskie" dofinansowanego ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Kwartet smyczkowy nr 3 "Wycinanki" Panufnika zaprezentuje na niedzielnym koncercie na Zamku Królewskim Kwartet Wilanów. W programie występu znalazły się także utwory Carlosa Malcolma, Zbigniewa Bagińskiego, Pawła Łosakiewicza i Zbigniewa Bujarskiego.

Wydarzeniem tegorocznych Warszawskich Spotkań Muzycznych będzie też poniedziałkowy koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia. Trio fortepianowe w składzie Szymczewska, Bojanowicz i Skrobiński zaprezentuje utwory Dymitra Szostakowicza i Jerzego Bauera. Odbędzie się prawykonanie Sonaty skrzypcowej Ignacego Zalewskiego. Na koniec Bracha zagra "Pentasonatę" Panufnika.

d1xjlcs

Warszawskie Spotkania Muzyczne zostaną zwieńczone w sobotę 17 maja spektaklem muzycznym oraz koncertem z utworami i improwizacjami na tematy z Panufnika. Obie imprezy odbędą się w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich. Muzyczne przedstawienie pt. "Drzewa, ptaki, ogrody - Kawalerowie w raju" da grupa Kawalerowie Błotni. Następnie utwory Panufnika i improwizacje na tematy z niego zaprezentuje zespół #Ensemble. Wykona on m.in. odnaleziony sekstet "Triangles" kompozytora, który w Polsce będzie można usłyszeć po raz pierwszy.

Warszawskie Spotkania Muzyczne odbywają się od 1986 r. Ich organizatorem jest Związek Kompozytorów Polskich. Panufnik został jego wiceprezesem tuż po wojnie.

Andrzej Panufnik urodził się 24 września 1914 r. w Warszawie. Uczył się dyrygentury u Feliksa Weingartnera w Wiedniu i u Philippe'a Gauberta w Paryżu.

W czasie II wojny światowej grywał wraz z Lutosławskim w warszawskich kawiarniach. W okresie powojennym nie mógł zaakceptować ingerencji władz w życie kulturalne. Namowy władz, aby wystosować list do muzyków zachodnich propagujący "polski ruch pokoju" kompozytor uznał za nawoływanie do szpiegowania na rzecz Moskwy. W 1954 r. wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Mimo że przed wyjazdem Panufnik był niezwykle doceniany przez władze i środowisko muzyczne, to po jego wyemigrowaniu, przestano w kraju mówić o nim i jego twórczości; władze uznały go za personę non grata. Ten stan trwał do 1977 r., gdy Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich wywalczył w wydziale kultury KC PZPR zwolnienie cenzuralnego zakazu dotyczącego Panufnika i jego muzyki.

Kompozytor nie wrócił do Polski aż do 1990 r. W 1991 r. został odznaczony przez królową Elżbietę II tytułem szlacheckim.

d1xjlcs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xjlcs
Więcej tematów