Polska28% Polaków popiera rząd

28% Polaków popiera rząd

28% Polaków popiera rząd Jarosława
Kaczyńskiego (o 3 punkty procentowe mniej niż w styczniu), do
przeciwników rządu zalicza się 42% (o 4 punkty więcej). Obojętność wobec niego wyraża 26% badanych - wynika z
najnowszego sondażu CBOS, przeprowadzonego na początku lutego.

20.02.2007 13:10

Sam premier cieszy się akceptacją 31% ankietowanych (2 punkty procentowe więcej niż w ubiegłym miesiącu), niezadowolonych z jego pracy jest 56% (o 1 punkt procentowy więcej). Nie ma zdania w tej sprawie 13% pytanych.

Efekty pracy obecnego gabinetu dobrze ocenia 31% (o 2 pkt. procentowe mniej niż w styczniu), 55% (o 2 punkty więcej niż w ubiegłym miesiącu) jest przeciwnego zdania.

O tym, że polityka obecnego gabinetu stwarza szansę poprawy sytuacji gospodarczej, przekonanych jest 29% ankietowanych (o 2 pkt. procentowe mniej niż w styczniu). 56% (wzrost o 2 pkt.) z obawą oczekuje efektów działań rządu w tej dziedzinie.

Obecna ekipa rządowa cieszy się stosunkowo największym poparciem wśród osób powyżej 64 roku życia (42%), badanych z wykształceniem podstawowym (34%) oraz mieszkańców wsi (35%), w tym szczególnie rolników (42%).

Najwięcej przeciwników gabinetu Jarosława Kaczyńskiego jest wśród ludzi młodych, w wieku od 25 do 34 lat (51%), badanych zamieszkałych w miastach liczących od 101 do 500 tys. mieszkańców (55%) i większych (52%), a przede wszystkim wśród osób z wyższym wykształceniem (62%) i najlepiej sytuowanych - o miesięcznych dochodach per capita powyżej 1200 zł (67%).

W grupach społeczno-zawodowych do najbardziej niechętnych rządowi należą przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji (61%), pracownicy umysłowi niższego szczebla (56%), właściciele firm (56%) oraz pracownicy fizyczno-umysłowi (52%), a wśród biernych zawodowo - uczniowie i studenci (52%).

Z rządem identyfikują się głównie osoby najbardziej religijne - uczestniczące w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu (46%) oraz ankietowani deklarujący prawicowe poglądy polityczne (50%).

Niechętni są mu natomiast przede wszystkim respondenci o orientacji lewicowej (76%) i badani nieuczestniczący w praktykach religijnych (63%).

Negatywne opinie o działalności rządu i przekonanie, że podejmowane przez niego działania nie stwarzają szans poprawy sytuacji gospodarczej, przeważają niemal we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych. Wyjątek stanowią rolnicy, spośród których ponad połowa (56%) dobrze wypowiada się o efektach pracy rządu.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 2-5 lutego 2007 roku na liczącej 931 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłej ludności Polski.

Jak zaznacza CBOS, badanie zrealizowane zostało tuż przed ostatnimi zmianami w składzie rządu, a więc przed odwołaniem Ludwika Dorna z funkcji szefa MSWiA oraz Radosława Sikorskiego z funkcji ministra obrony narodowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)