Trwa ładowanie...
d22sue4

27 maja Episkopat przeprosi za Jedwabne

Polscy biskupi postanowili, że modlitwa przepraszająca Boga za zbrodnie dokonane przez Polaków na obywatelach wyznania mojżeszowego w Jedwabnem i innych miejscach odbędzie się 27 maja w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Warszawie - poinformował w środę prymas Polski kardynał Józef Glemp.

d22sue4
d22sue4

Prymas powiedział, że do udziału w modlitwie zostanie zaproszony rabin Warszawy i Łodzi Michael Schudrich. Kardynał Glemp dodał, że biskupi będą przepraszać Boga za wszelkie przejawy nienawiści, jakie zaowocowały ludzką krzywdą.

Zwrócił uwagę, że Polacy również doznali krzywd; byli na przykład zabijani przez hitlerowców za ratowanie Żydów.

W modlitwie będą uczestniczyć wszyscy biskupi, bowiem następnego dnia Episkopat spotka się na zebraniu plenarnym i weźmie udział we mszy z okazji 20. rocznicy śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Biskup Tadeusz Pikus dodał, że liturgiści opracują modlitwy, które będą miały formę nabożeństwa.

Jego intencją będzie przeproszenie Boga za krzywdy, jakich doznały ofiary nienawiści, nie tylko z Jedwabnego, ale także z innych miejsc, z czasów ostatniej wojny i z innych okresów. Choć nie będzie specjalnego zaproszenia do wiernych, nabożeństwo będzie miało charakter otwarty, więc każdy kto zechce będzie mógł wziąć w nim udział.

Wcześniej przeprosiny za Jedwabne - 10 lipca, podczas obchodów 60 rocznicy mordu ludności żydowskiej w tej miejscowości - zapowiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski. (and)

d22sue4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22sue4
Więcej tematów