Trwa ładowanie...
doaweq4

25 tys. odbiorców bez prądu po nocnych burzach w Wielkopolsce

Burze, które przeszły w nocy nad Wielkopolską spowodowały liczne uszkodzenia sieci energetycznej. Bez prądu jest ok. 25 tys. odbiorców. W ostatnich godzinach strażacy interweniowali ok. 300 razy. Są też problemy na linii kolejowej między Poznaniem a Kiekrzem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
25 tys. odbiorców bez prądu po nocnych burzach w Wielkopolsce
(WP.PL, Fot: Internauta Krzysztof Retych)
doaweq4

W północnej i centralnej części Wielkopolski prądu nie ma w ok. 155 miejscowościach. - Około 21 tys. odbiorców jest bez zasilania. Największe problemy są obecnie w okolicach Szamotuł oraz Rawicza - poinformowała rzeczniczka firmy Enea Operator Danuta Tabaka.

Jak przekazała, czas usunięcia awarii zależy od sytuacji na liniach; w większości przypadków sieć zerwały przewracające się drzewa i połamane konary. - Są to okolice małych miejscowości, tam gdzie można je szybko usunąć to kwestia kilku godzin - wyjaśniła Tabaka.

W południowej części województwa, w której prąd dostarcza Energa-Operator w związku z burzami bez prądu jest ok. 4 tys. odbiorców; prądu nie ma 136 stacji transformatorowych.

doaweq4

Z powodu burz straż pożarna interweniowała w nocy ponad 300 razy. W powiecie słupeckim wiatr uszkodził częściowo dach budynku mieszkalnego. Z kolei w powiecie kościańskim zerwał dach z lokalu gastronomicznego. W trakcie jednej z interwencji drzewo przewróciło się na samochód pożarniczy częściowo go uszkadzając.

Rzecznik wielkopolskiej straży pożarnej mł. bryg. Sławomir Brandt powiedział, że zgłoszenie cały czas jeszcze spływają. - Najwięcej zdarzeń dotyczyło powalonych drzew i złamanych gałęzi - ok. 270. W 20 przypadkach strażacy wyjeżdżali do samochodów uszkodzonych przez spadające gałęzie i przewrócone drzewa. Najwięcej zdarzeń - 130 - było w Poznaniu i powiecie poznańskim - wymienił.

Jak podał rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe Mirosław Siemieniec, silna burza w rejonie Poznania i powalone drzewa zablokowały w nocy trasę Poznań - Szczecin na odcinku Poznań Wola - Kiekrz. - Zatrzymany został ok. godz. 1 pociąg Świnoujście - Kraków. Utrudnienia dotyczą również sześciu innych pociągów z Poznania w kierunku Szczecina - powiedział Siemieniec.

Około godz. 6 na linii został przywrócony ruch jednym torem; nadal występują utrudnienia.

Zarządca infrastruktury kolejowej przekazał, że w celu ograniczenia utrudnień współpracuje z przewoźnikami. Pasażerowie są informowani o sytuacji; wydano im napoje. Na linii działają służby techniczne i straż pożarna, a komunikaty o utrudnieniach są przekazywane na dworcach i przystankach.

doaweq4

Podziel się opinią

Share
doaweq4
doaweq4
Więcej tematów