Polska25. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana Kolbego

25. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana Kolbego

Cykl uroczystości upamiętniających
przypadającą w tym roku 25. rocznicę kanonizacji świętego
Maksymiliana Kolbego, który poniósł męczeńską śmierć w niemieckim
obozie Auschwitz, rozpoczął się w Oświęcimiu.

W niedzielę wierni, między innymi: ordynariusz bielsko-żywiecki biskup Tadeusz Rakoczy, przełożeni krakowskiej prowincji franciszkanów i zakonnicy z Centrum świętego Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach, modlili się w celi śmierci świętego Maksymiliana. Złożyli również kwiaty.

Wieczorem biskup Rakoczy odprawił uroczystą mszę świętą w kościele świętego Maksymiliana w Oświęcimiu. Ordynariusz w homilii przypomniał życie i okoliczności śmierci ojca Kolbego oraz obrzęd kanonizacji, w którym osobiście uczestniczył ćwierć wieku temu w Watykanie.

Biskup zachęcał wiernych, by brali przykład ze świętego Maksymiliana i opierali się złu oraz przezwyciężali go dobrem. Jesteśmy świadkami, jak wielu ludzi zło zwycięża złem, choćby wspomnieć wojny. Pozostaje przed nami zadanie, aby nawet najmniejsze zło zwyciężać dobrem - mówił biskup.

Po mszy wierni uczcili relikwie świętego Maksymiliana, które zostały przekazane parafii przez braci z Niepokalanowa. W relikwiarzu znajduje się włos z brody męczennika.

Zwierzchnik diecezji bielsko-żywieckiej otworzył także w Oświęcimskim Centrum Kultury wystawę filatelistyczną upamiętniającą ojca Kolbego. Czynna będzie do 13 października.

Za tydzień uroczystości odbędą się w Krakowie i Centrum świętego Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach, a za dwa tygodnie w Niepokalanowie.

Rajmund Kolbe urodził się 8 października 1894 roku w Zduńskiej Woli. W 1910 roku wstąpił do zakonu franciszkanów, gdzie otrzymał imię Maksymilian. W 1927 roku założył pod Warszawą klasztor-wydawnictwo Niepokalanów. W chwili wybuchu II wojny światowej było tam 700 zakonników i kandydatów.

Ojciec Maksymilian Maria Kolbe trafił do Auschwitz 28 maja 1941 roku. Otrzymał numer 16670. W ostatnich dniach lipca 1941 roku, po ucieczce jednego z więźniów, ofiarował swe życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego na śmierć głodową. Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 roku, dobity zastrzykiem fenolu jako ostatni z więźniów zamkniętych w bunkrze głodowym, w podziemiach bloku 11, tak zwanego Bloku Śmierci.

Ojciec Maksymilian został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 roku, natomiast kanonizacji dokonał Jan Paweł II 10 października 1982 roku. W 1999 roku Ojciec Święty uczynił świętego Maksymiliana patronem honorowych dawców krwi.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II-Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Auschwitz III stanowiła sieć podobozów. Do Auschwitz hitlerowcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób, spośród których zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, Polaków, Romów i jeńców sowieckich.

Franciszkańskie Centrum świętego Maksymiliana powstało w latach 90. ubiegłego stulecia na terenie byłego podobozu Aussenkomando Harmense i Komando Fischerei. Tutaj podczas II wojny światowej więźniowie, prawdopodobnie także Maksymilian Maria Kolbe, niewolniczo pracowali przy hodowli drobiu i ryb dla głównego obozu KL Auschwitz.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)