25 powodów by odwiedzić Niemcy na 25‑lecie zjednoczenia Niemiec
Gdy 12 czerwca 1987 r. prezydent Ronald Reagan, przemawiając pod Bramą Brandenburską, przy murze dzielącym Berlin, zwrócił się do Michaiła Gorbaczowa - Sekretarzu generalny Gorbaczow, jeśli zależy ci na pokoju, dobrobycie Związku Sowieckiego i Europy Wschodniej, liberalizacji, to podejdź do tej bramy! Panie Gorbaczow, otwórz tę bramę! Niech Pan zburzy ten mur! - chyba niewielu z obecnych tu Niemców wierzyło, że upadek muru nastąpi tak szybko. A jednak!
03.10.2015 | aktual.: 05.10.2015 16:05
Dwa lata później, 9 listopada 1989 roku, obalono mur berliński - najbardziej ponury symbol podziału Niemiec i Europy na dwa wrogie bloki polityczno-militarne - a to w konsekwencji umożliwiło zjednoczenia Niemiec 3 października 1990 roku. Helmut Kohl, jeden z głównych architektów tego procesu, zwrócił uwagę w jednej ze swoich wypowiedzi, że zmiany w Niemczech były możliwe m.in. dzięki głębokim przemianom, zapoczątkowanym w Polsce. - Bez reform w Polsce i bez reform na Węgrzech nie byłoby możliwe to, co się zdarzyło w NRD - stwierdził jednoznacznie kanclerz Niemiec.
Dziś 3 października jest świętem narodowym naszych zachodnich sąsiadów, nazywanym Dniem Jedności Niemiec. Tego bowiem dnia, 25 lat temu, zgodnie z traktatem zjednoczeniowym, ratyfikowanym kilka dni wcześniej przez parlamenty obu państw niemieckich, landy NRD przystąpiły do RFN, a Richard von Weizsaecker został prezydentem zjednoczonego państwa.
25-lecie zjednoczenia jest okazją do uroczystości i radosnych festynów w Niemczech, a zagranicą do prezentacji Republiki Federalnej jako kraju otwartego, interesującego i przyjaznego dla turystów. Warto podkreślić, że tylko od 1993 r. liczba odwiedzających Niemcy podwoiła się, w czym duża zasługa m.in. Niemieckiej Centrali Turystyki, promującej ten kraj na całym świecie.
- Upadek muru berlińskiego 25 lat temu był jednym z najbardziej pamiętnych momentów w niemieckiej historii - mówi Petra Hedorfer, prezes Zarządu Niemieckiej Centrali Turystycznej - ale to nie wszystko. Efektem zjednoczenia był również ogromny wzrost ruchu turystycznego. Przez te 25 lat na turystycznej mapie Niemiec pojawiło się mnóstwo nowych atrakcji, które prezentujemy jako 25 niezwykłych Perspektyw na Zjednoczone Niemcy - na wschodzie i zachodzie, północy i południu. Niemcy czekają, żebyś je odkrył! - proponuje Petra Herdorfer.
Wśród 25 Perspektyw na Zjednoczone Niemcy, jako celu wyjazdów turystycznych jest m.in. propozycja wycieczki do Wittenbergi śladami Marcina Lutra, podróż na największą niemiecką wyspę Rugię, zwiedzanie Hamburga i Bremy - miast ze wspaniałą historią i równie wspaniałymi zabytkami, a dla miłośników motoryzacji i Volkswagena wizyta w Wolfsburgu i w wielu innych fascynujących zakątkach Niemiec. Więcej na ten temat można znaleźć na stronach Niemieckiej Centrali Turystyki oraz w broszurze online.
Szczególnie interesujący jest projekt "Zielony pas" - szlak turystyczny wzdłuż dawnej granicy wewnątrzniemieckiej, ciągnący się setkami kilometrów przez dolinę Łaby, góry Harzu, Las Turyński, pasmo górskie Vogtland, aż do granicy czeskiej. Wspaniały dla każdego turysty ceniącego piękno krajobrazów i historię, a prawdziwe wyzwanie dla rowerzystów i pasjonatów jazdy konnej czy wędrówek.
Niemcy, w 25 rocznicę zjednoczenia, zapraszają i czekają na gości!