Polska25 lat Porozumień Ustrzyckich

25 lat Porozumień Ustrzyckich

Dziś mija 25-lecie Porozumień Ustrzycko-Rzeszowskich. Podpisano je w nocy z 18 na 19 lutego 1981. Kończyły one największy po Drugiej Wojnie strajk chłopski, który wybuchł w ostatnich dniach grudnia 1980 roku w Ustrzykach Dolnych.

Chłopi okupowali tam Urząd Miasta i Gminy. Na początku stycznia, chłopi z Ustrzyk połączyli się ze związkowcami "Solidarności", okupującymi Dom Kolejarza w Rzeszowie. Strajk w Ustrzykach został spacyfikowany, ale na podobne działania w Rzeszowie SB się nie zdecydowała. Protest poparła cała "Solidarność", w negocjacjach brali między innymi udział Lech Wałęsa, Andrzej Gwiazda i Andrzej Stelmachowski. W całej Polsce organizowano strajki solidarnościowe. Był to największy po wojnie chłopski protest.

Porozumienie kończące ten protest podpisano w nocy z 18 na 19 lutego w Rzeszowie, a 20 lutego w Ustrzykach. Władze nie zgodziły się wtedy na rejestrację rolniczych związków zawodowych. Zostały jednak zmuszone do zagwarantowania prawa do ziemi, zrównania praw rolników indywidualnych z prawami gospodarstw państwowych, zrównanie praw socjalnych mieszkańców wsi i miast, oraz zezwoleń na budowę kościołów.

Rejestracja NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych nastąpiła dopiero w maju 1981 roku. Pierwszym jej przewodniczącym został Jan Kułaj jeden z liderów strajku.

Rocznicowe uroczystości rozpoczynają się dziś w Rzeszowie. Po złożeniu kwiatów na grobach uczestników protestów, w kościele Podwyższenia Krzyża odbędzie się dyskusja o problemach wsi. Jutro zaś, po mszy koncelebrowanej przez arcybiskupa Józefa Michalika rozpocznie się spotkanie w dawnym Domu Kolejarza - obecnie auli Uniwersytetu Rzeszowskiego na placu Ofiar Getta.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)